Wykład z cyklu: „O tym się nie mówi…”

23 stycznia bieżącego roku, na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Collegium Humanisticum), przy ul. Władysława Bojarskiego 1 – odbędzie się pierwszy wykład z cyklu: „O tym się nie mówi…”, którego głównym organizatorem jest Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK oraz Koło Naukowe Historii Niemiec.

Poruszany temat będzie dotyczył problemu jakim było kolaboracja i bandycenie się w polskich organizacjach konspiracyjnych II wojny światowej. Zaproszonym gościem jest Leszek Żebrowski (ur. 1955 w Warszawie) – polski historyk, ekonomista i publicysta. Od lat 80. prowadzi badania dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po 1945. Specjalizuje się w dziejach polskich narodowych organizacji konspiracyjnych w okresie II wojny światowej (Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej) i narodowego odłamu żołnierzy wyklętych (w tym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego), w dziejach komunistycznej konspiracji i partyzantki z lat 1942-1945 oraz stalinowskiej bezpieki. Pionier badań nad Narodowymi Siłami Zbrojnymi w Polsce. Za książkę Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia otrzymał Nagrodę Fundacji im. Jerzego Łojka

Spotkanie poprowadzi dr Jacek Młynarczyk, pracownik w Zakładzie Historii Krajów Niemieckich Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu – znany z takich publikacji jak: Judenmord in Zentralpolen. Der Distrikt Radom im Generalgouvernement 1939-1945, Darmstadt 2007, Cena poświęcenia. Zbrodnie na Polakach za pomoc udzielaną Żydom w rejonie Ciepielowa, Kraków 2007 (razem z Sebastianem Piątkowskim), Der Judenmord in den eingegliederten polnischen Gebieten 1939-1945, Osnabrück 2010 (redakcja razem z Jochenem Böhlerem).

Początek spotkania, godzina 15.00 w Auli Collegium Humanisticum (AB 1.22).

Wstęp wolny.

AŚ 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*