Wyrok sądowy dla poszukiwacza skarbów ze starożytnego cmentarza

Ignorantia iuris nocet – nieznajomość prawa szkodzi. Przekonał się o tym 50-letni Andrzej R.W ostatnich dniach sąd rejonowy w Tomaszowie Lubelskim skazał 50-letniego Andrzeja R. za niszczenie zabytków. Za pomocą wykrywacza metali mężczyzna szukał skarbów na starożytnym cmentarzysku.

Do tego zdarzenia doszło w Ulowie pod Tomaszowem Lubelskim. W tejże miejscowości znajduje się zespół cmentarzysk i osad końca epoki starożytnej. Archeolodzy datują istnienie mogił od końca IV w. do VI w., część z nich należała do Gotów, a część do Herulów. Odkrycie cmentarzysk wywołało w środowisku europejskich archeologów nie lada poruszenie. Od kwietnia 2014 trwały w Ulowie kompleksowe badania archeologów, w których brali udział archeolodzy, geografowie, mikrobiolodzy, a także studenci UMCS. W trakcie prac badawczych, kiedy studenci zmierzali w kierunku stanowisk archeologicznych zobaczyli trzech mężczyzn z wykrywaczami metalu i saperkami. Dwóch zdołało uciec, jeden z nich został złapany przez studentów, którzy wezwali policję. Zatrzymany tłumaczył całe zajście przed służbami mundurowymi, jakoby poszedł na spacer i spotkał dwóch nieznajomych. To właśnie oni dali mu przetestować wykrywacz metalu, którym mężczyzna był zaciekawiony. Dyrektor Instytutu Archeologii UMCS prof. Andrzej Kokowski, zauważa, że mężczyźni działali z premedytacją. Miejsce do którego zmierzali, nie miało jeszcze rozpoczętych prac badawczych. Mężczyzna otrzymał karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, ponadto musi zapłacić karę tysiąca złotych grzywny na konto fundacji SPDU, która działa na rzecz ochrony zabytków.

Źródło: wyborcza.pl

Foto: Główne wejście do budynku Wydziału Humanistycznego UMCS w skład którego wchodzi Instytut Archeologii. Foto: Wikipedia Commons

Żaneta Borowiak

One Comment

  1. Co to jest sperka? Słonina?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*