Wystawa: podarować rzecz do muzeum

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na wystawę czasową „Podarować rzecz do muzeum, która zaprezentuje obiekty przekazane do Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Warszawy, przez mieszkańców dzielnicy. Dzięki akcji zbierania pamiątek z prawobrzeżnej Warszawy, rozpoczętej w listopadzie 2007 roku, muzeum powiększyło swoje zbiory o około 1500 obiektów. W większości są to pamiątki rodzinne i przedmioty codziennego użytku z ostatnich stu, stu pięćdziesięciu lat.

Wystawa pokazuje banalne rzeczy codziennego użytku i osobiste pamiątki zwykłych ludzi, odsłaniając równocześnie praskie historie, które się z nimi wiążą. Wskazuje związki prezentowanych obiektów z teraźniejszością, a odbiorcy daje możliwość nawiązania z nimi bardziej osobistej relacji.

Ważnym celem wystawy jest też postawienie pytań o to, co dzieje się z obiektem ofiarowanym muzeum. Co motywuje ludzi do przynoszenia do muzeum swoich pamiątek? Co muzeum uznaje za wartościowe i dlaczego? Jak funkcjonuje przedmiot użytkowy czy pamiątka, gdy staje się obiektem muzealnym?

W ten sposób wystawa z jednej strony pokazuje partycypacyjny aspekt działalności Muzeum Warszawskiej Pragi, które angażuje mieszkańców i byłych mieszkańców dzielnicy w konstruowanie lokalnej wspólnoty i tożsamości, z drugiej zaś strony proponuje refleksję o procesie przemiany zwykłego przedmiotu w eksponat muzealny o bogatym znaczeniu.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 19 września. 20 września zapraszamy na godz. 16.00 na oficjalne otwarcie i spotkanie z autorami.

Kuratorka i autorka scenariusza: dr Ewa Klekot

Projekt wystawy: Wojciech Cichecki

Koordynacja: Ewa Kalnoj-Ziajkowska

Projekt graficzny: Wiktor Podgórski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*