Na czasowej wystawie Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będzie można podziwiać ponad osiemdziesiąt prac blisko czterdziestu autorów z zakresu rzeźby i malarstwa. Dzieła należą do prywatnej kolekcji i są niezwykle różnorodne: rysunki, oleje, pastele, rzeźby, portrety, akty, krajobrazy… To wszystko można zobaczyć do czerwca przyszłego roku.
Krzysztof Musiał, właściciel bogatej i różnorodnej kolekcji obrazów i rzeźb rozpoczął swoją przygodę z polskim malarstwem dzięki Boznańskiej – polskiej malarce modernistycznej, portrecistce. Fascynacja doszła do tego stopnia, że obecnie jest on posiadaczem największej ilości dzieł malarki. Teraz kolekcjoner zdecydował się podzielić swoim zbiorem na wystawie w Muzeum KUL, gdzie obejrzeć można między innymi portrety Boznańskiej.
Choć forma dzieł jest niezwykle różnorodna: rysunek, olej, pastel, rzeźba z gipsu i brązu, portrety i autoportrety, akty, sceny rodzajowe, krajobrazy, martwa natura; to wspólnym mianownikiem są polscy artyści okresu przełomu wieków XIX i XX. Na wystawie obecne są prace takich autorów, jak Stanisławski, Fałat, Wyczółkowski, Zak, Gottlieb, Chwistek, Biegas, Laszczka i Dunikowski.
Wystawa została zorganizowana z okazji 100-lecia KUL-u i potrwa do czerwca 2018 roku.
Źródło: lublin.gosc.pl
Fot.: fotografia poglądowa, portrety Boznańskiej (Wikimedia Commons)
Agnieszka Popiak