Wystawa w MN w Szczecinie

Wystawa „Polska około roku 1000” w MN w Szczecinie

Od połowy lutego do końca marca w Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać wystawę „Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą”. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Gniezno jest potocznie uważane za gniazdo rodowe dynastii Piastów oraz pierwszą stolicę Polski, należało do grupy głównych ośrodków życia politycznego, kulturalnego i religijnego w początkach państwa polskiego. Tutaj złożono doczesne szczątki biskupa praskiego Wojciecha, misjonarza, który po męczeńskiej śmierci z rąk Prusów został wyniesiony na ołtarze. U jego grobu spotkali się w roku 1000 cesarz Otton III oraz książę polski Bolesław zwany Chrobrym. Zjazd Gnieźnieński nie tylko stworzył podwaliny dla polskiej prowincji kościelnej – w Gnieźnie ustanowiono bowiem pierwsze arcybiskupstwo w Polsce – ale także miał wymiar polityczny. Państwo piastowskie zaistniało na arenie międzynarodowej, a książę zyskał poparcie cesarza w dążeniu do zdobycia korony królewskiej. Pierwsza koronacja w historii naszego państwa miała miejsce w 1025 roku, prawdopodobnie właśnie w katedrze wzniesionej na Górze Lecha.

Na wystawie można obejrzeć rekonstrukcję zespołu grodowego na Górze Lecha. Wizualizacje prezentują, w jaki sposób wznoszono wały obronne, jak uzbrojona była drużyna książęca i jak wyglądało życie mieszkańców grodu, także w aspekcie życia duchowego. Informacje uzupełniające wystawę uwzględniają najnowsze wyniki badań historycznych i archeologicznych nad przeszłością „grodu Lecha”. Dodatkową atrakcję ekspozycji stanowi prezentacja kopii włóczni św. Maurycego, ewangeliarza św. Ottona oraz Drzwi Gnieźnieńskich.

 

jg

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*