Niesamowite znalezisko w Szwajcarii: XIV-wieczna rękawica pancerna w wyjątkowo dobrym stanie
Archeolodzy w Szwajcarii podczas wykopalisk na południowy wschód od zamku Kyburg, znanego średniowiecznego stanowiska w pobliżu granicy z Niemcami odkryli niesamowite znalezisko. XIV-wieczna rękawica pancerna jest zachowana w zdumiewająco dobrym stanie.
Badacze natknęli się na średniowieczną piwnicę tkacką, która spłonęła w XIV wieku. Znaleziono w tym miejscu ponad 50 niezwykle dobrze zachowanych przedmiotów metalowych: młotek, pęseta, szczypce, klucze, noże, itp.
Wśród tych żelaznych znalezisk znalazła się prawdziwa sensacja. Odsłonięto w pełni zachowana, jak się okazało XIV-wieczna, rękawica pancerna, a także inne fragmenty jej odpowiednika drugiej ręki. To najlepiej zachowana rękawica pancerna, jaką znaleziono w Szwajcarii. A znaleziono ich zaledwie kilka.
Rękawice znane do tej pory z muzeów i kolekcji pochodzą najwcześniej z XV wieku. Z kolei starsze okazy z XIV wieku są niezwykle rzadkie i nie są tak dobrze zachowane. W samej Szwajcarii podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono tylko pięć innych rękawic z tego okresu, chociaż żaden z tych fragmentów nie jest tak dobrze zachowany i nie pokazuje tak wielu szczegółów dotyczących projektu i dekoracji, jak rękawica z Kyburga.
Jest to rękawica palcowa prawej ręki, w której poszczególne żelazne płytki są umieszczone jedna na drugiej jak łuski i połączone ze sobą bocznymi nitami. Poszczególne elementy rękawicy były przymocowane od wewnątrz do skórzanego lub tekstylnego materiału nośnego za pomocą dalszych nitów, które z kolei były przyszywane do tekstylnej rękawicy na palec.
W związku z tym nadal istnieją pytania dotyczące rozwoju typologii uzbrojenia i pytania, kto kiedyś był właścicielem rękawicy ze względu na nieliczne znaleziska w Szwajcarii.
Od 29 marca 2024 roku, jak czytamy w oświadzeniu urzędników z Zurychu, kopię sensacyjnego znaleziska będzie można oglądać na wystawie stałej na zamku Kyburg – wraz z rekonstrukcją pokazującą, jak pierwotnie wyglądał ten ważny element zbroi.
Oryginalną rękawicę można również podziwiać w Kyburgu, ale tylko przez krótki czas: od 7 września 2024 roku, w Europejski Dzień Dziedzictwa, będzie tam eksponowana przez trzy tygodnie.
Źródła:
- Swiss archaeologists piece together 14th-century gauntlet, swissinfo.ch [dostęp: 17.01.2024].
- Aussergewöhnlich: Kantonsarchäologie findet vollständig erhaltenen Panzerhandschuh, zh.ch [dostęp: 17.01.2024].
Fot. Kanton Zurych