XIX-wieczny wrak niemieckiego okrętu wojennego na Liście Dziedzictwa Narodowego Anglii

W 1878 roku u wybrzeży Folkestone zatonął niemiecki okręt wojenny SMS Grosser Kurfürst. Jest to jedyny okręt wojenny nie należący do Royal Navy, który spoczął na dnie wód brytyjskich między 1860 a 1913 rokiem. Teraz został objęty ochroną ze strony rządu.

Dyrektor naczelny Historic England Duncan Wilson powiedział: Ten historyczny wrak statku opowiada o rosnącej sile morskiej Niemiec pod koniec XIX wieku, kiedy Wielka Brytania i Niemcy były w przyjaznych stosunkach.

31 maja 1878 roku, inny niemiecki okręt Koening Wilhelm, przygotowywał się do odbycia ćwiczeń u wybrzeży hrabstwa Kent, przypadkiem uderzył w eksperymentalny SMS Grosser Kurfürst.

Tego dnia zginęło 284 marynarzy. Większość została wyłowiona i spoczęła na cmentarzu Cheriton Road w Folkstone. Upamiętnieni zostali pomnikiem.

Damian Collins, deputowany do Folkestone i Hythe powiedział: Pomnik jest hołdem złożonym setkom niemieckich marynarzy, którzy stracili życie u wybrzeży Folkestone 31 maja 1878 roku, ale także bohaterstwu mieszkańców, którzy byli w stanie uratować około 300 marynarzy.

Koening Wilhel miał wzmocniony dziób, w wyniku zderzenia z Grosser Kurfürst zerwał jego żelazny pancerz, który natychmiast zatoną, a statek chwilę później.

Żelazna obudowa SMS Grosser Kurfürst została zbudowana w trakcie eksperymentalnego okresu w marynarce wojennej, gdy zaczęto odchodzić od drewnianej konstrukcji. Jednocześnie widać powrót do rozwiązań z czasów antyku – dodany został tzw. „baran”, który był używany do uszkodzenia wrogich okrętów.

Dodatkowo, jeszcze w trakcie budowy jego konstrukcja została zmodyfikowana poprzez dodanie pary obrotowych wieżyczek z podwójnymi działami.

Za radą Historic England, Departament ds. Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu objął ochroną wrak i pomnik. Oznacza to, że nurkowie rekreacyjni mogą nurkować we wraku, jednak jego zawartość pozostaje objęta ochroną.

Źródła: bbc.com, divers24.pl, kentonline.co.uk

Gabriela Żok

One Comment

  1. nie baran, a taran

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*