Zabytki toruńskie młodszego pokolenia – Zabytki lewobrzeżnego Torunia: zachowane, nieistniejące, tylko zaplanowane, praca zbiorowa pod red. K. Kluczwajd
W badaniach prowadzonych nad architekturą, sztuką i szeroko pojętą historią Torunia… Rzecz jasna nie mogło zabraknąć jego lewobrzeżnej części. Czwarta praca zbiorowa od Stowarzyszenia Historyków Sztuki właśnie będzie mówić o lewobrzeżnych ciekawostkach miasta Torunia.
Książka co prawda zawiera niecałe dwieście stron, ale za pewne tematyka lewobrzeża jeszcze nie raz będzie poruszana na przyszłych sesjach. Na początku tradycyjnie kilka słów wstępu z czym czytelnik zetknie się na dalszych stronicach książki oraz wstępne zapoznanie z zabytkami Podgórza. We wcześniejszych publikacjach nie było żadnych artykułów dotyczących cmentarzy, w tym tomie natomiast poczytamy o zapomnianych cmentarzach drugiego brzegu Wisły.
Pasjonaci fortyfikacji również znajdą coś dla siebie. Mianowicie zapoznamy się z kamieniami granicznymi Twierdzy Toruń, które mijamy codziennie, a ich jest wiele i łatwo w nich się pogubić. Kolejnym tematem fortecznym jest Przyczółek Mostowy, jeden z fortów powstałych w pierwszej połowie XIX w. Autor artykułu przytacza historię tego tajemniczego miejsca na mapie Torunia. Fani gastronomii z pewnością będą zainteresowani opowieściami o Podgórskiej Sielance i restauracyjnej historii miasta.
Zapraszamy na stronę SHS oraz do udziału w przedsięwzięciach SHS – http://www.shs.pl/
Ocena recenzenta: 6/6
Stowarzyszenie Historyków Sztuki
Paweł Pilarski