Zachodni indywidualizm to przyczyna Kościoła katolickiego

Indywidualizm Zachodu jest związany z wpływami Kościoła katolickiego. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, George Mason University oraz Canadian Institute of Advanced Research. Według nich nowe zasady zawierania małżeństw były powodem zmian w zachowaniu i myśleniu.

Nowe zasady dotyczące małżeństw w społecznościach, w których wcześniej popularne było kazirodztwo, zapoczątkowało powstawanie małych gospodarstw domowych, a co za tym idzie większy indywidualizm, który jest obecny w dzisiejszym świecie.

Naukowcy twierdzą, że skutki tego procesu są widoczne w wielu dziedzinach życia. W społecznościach, które były poddane wpływom Kościoła, odnotowywano różnice dotyczące częstotliwości oddawania krwi oraz wynikach testów psychologicznych, a także w licznie niezapłaconych mandatów parkingowych wśród delegatów ONZ. Badacze tematu zauważyli, że delegaci z krajów silnie wiązanych z nauką Kościoła mieli znacznie mniej niezapłaconych kar, niż tam, gdzie zakorzenione były więzy klanowe.

Zastanawiano się także nad długością wpływów Kościoła na poszczególne kraje świata i regiony europejskie. Hipotezę analizowano na poziomie globalnym oraz regionalnym.

Źródła: kopalniawiedzy.pl

 Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*