Zaginiony obraz Jana Matejki na aukcji w Ameryce

Amerykański portal aukcyjny Heritage Auctions wystawił na sprzedaż obraz Jana Matejki „Maćko Borkowicz, wojewoda poznański skazany na śmierć głodową”.

Obraz ten do obecnych czasów był uważany za zaginiony. Znany jedynie z kopii oraz z drzeworytu wykonanego przez Floriana Cynka, który publikowany był w piśmie „Kłosy” w 1875 roku.

Wystawienie  na aukcji obrazu Jana Matejki jest wydarzeniem wręcz sensacyjnym, ponieważ bardzo rzadko pojawiają się ona na rynku aukcyjnym i antykwarycznym. Można się spodziewać, że praca ta osiągnie niezwykle wysoką cenę. Składanie ofert będzie możliwe od października 2014 roku.

Źródło informacji  www.facebook.com/communihereditate

borkowic

5 komentarzy

  1. „Zaginiony” czy wiadomo, że Niemcy ukradli go z Polski w czasie 2WŚ? Jakby przeszukać Niemieckie strychy pewnie odnalazła by się większość „zaginionego” dziecićtwa narodowego.

  2. Radzio S. mogl go kupic a nie robic afery. Mysle , ze nie uzyskalby wiecej na aukcji jak $12-15 tys.

  3. Jestem Matejkologiem i prezentowany obraz nie jest oryginałem gdyż oryginał był wystawiony w 1993 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie poświęconej Janowi Matejce w 100 lecie śmierci osobiście oglądałem ten obraz. Oryginał obrazu latach 1953 – 1964 był w Muzeum Narodowym w Poznaniu złożony na przechowanie przez urząd podatkowy. Obecnie własność prywatna w Warszawie. Matejko miał charakterystyczny rysunek dłoni i postaci linia jest giętka a nie sztywna a przede wszystkim u Matejki dłonie maja poprawność anatomiczną tu tego nie widać. Proszę popatrzeć na powiększenie http://fineart.ha.com/c/lot-image.zx?saleNo=5195&lotNo=0&lotIdNo=15001&inventoryNo&id=11332720 dłonie są nadmuchane nie są dłońmi malowanymi przez Matejkę wystarczy popatrzeć na inne jego obrazy gdzie widać rękę z krwi i kości. Jeszcze proszę popatrzeć na to zdjęcie gdzie połączyłem zdjęcie oryginału ze zdjęciem prezentowanym tu na stronie widać ewidentnie przesunięcia, które się nie pokrywają a powinny jeżeli byłby to oryginał a tu nic się nie zgadza. Przesyłam tez dwa zdjęcia z faktycznego oryginału jednego kolorowe a drugie czarnobiałe. Dla mnie to falsyfikat nieudolny do tego pozdrawiam.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*