DNA winogron powie więcej o starożytnym i średniowiecznym winie

We Francji prześledzono niektóre odmiany winogron nawet 900 lat wstecz.
Testy 28 różnych nasion ze stanowisk archeologicznych z epoki żelaza, czasów rzymskich oraz ze średniowiecza potwierdziły powiązania ze współczesnymi roślinami.

Do badań DNA nasion użyto metod podobnych do tych, które wykorzystuje się przy rozpoznawaniu DNA ludzkiego. Dzięki analizom naukowcy stworzyli powiązania genetyczne między nasionami z różnych stanowisk z tymi, które uprawia się obecnie.

Okazało się, że odmiana Pinot Noir ma powiązania genetyczne z roślinami sprzed 2000 lat, a nawet więcej. Do tej pry jednak badacze nie potrafili tego określić. Doktor Nathan Wales z University of York podaje, że przeanalizowano 18 różnych sygnatur genetycznych. Jedna z nich ma identyczne nasiona z tymi, które odnaleziono w dwóch stanowiskach z epoki rzymskiej oddalonych od siebie o 600 kilometrów.

Badania DNA pokazują biegłość w zarządzaniu winnicami. Już w starożytności, czy średniowieczu korzystano z metod rozmnażania bezpłciowego, poprzez sadzenie roślin. Świetnie pokazuje to przykład ziaren z Orleanu (środkowa Francja), gdzie odmiana Savagnin Blanc jest taka sama, jak ta uprawiana 900 lat temu.

Już Pliniusz Starszy przekazuje, że Rzymianie mieli zaawansowaną wiedzę na temat produkcji wina. Starożytni Rzymianie nadawali odmianom nawet łacińskie nazwy, ale współcześnie nie było możliwe przypisanie ich do właściwych roślin.

Źródło: medievalistis.net

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*