Zakończenie badań na XVII-wiecznym wraku „Szklany”

Zakończono drugi etap badań na XVII-wiecznym wraku „Szklany”. Prace badawcze prowadzone są w ramach programu Wirtualnego Skansenu Wraków, który pozwala na zwiedzanie wraków w Internecie.

W 2015 roku badania zakończyły się ogromnym sukcesem. Na pokładzie znaleźliśmy wówczas trzy działa, beczki ze sztabami żelaznymi pochodzącymi z południa Polski, a także szklane butelki z puncami jednego z XVII-wiecznych gdańskich konwisarzy – powiedział dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji w Narodowym Muzeum Morskim i kierownik zespołu, który prowadzi badania.

Prace badawcze wskazały, że wrak należy do pochodzącego z drugiej połowy XVII wieku statku handlowego, który miał wypłynąć z towarem z Gdańska. Archeolodzy znaleźli spalone elementy, dlatego przypuszcza się, że przyczyną zatonięcia statku był pożar.

Tegoroczny zespół badaczy składa się z następujących osób: dr Tomasz Bednarz, Zbigniew Jarocki, Wojciech Joński i Karol Treder. Skutkiem ich pracy, wydobyto ze statku butelki, zakrętki, ceramikę czy wiosło z łodzi pomocniczej. Udokumentowano też część rufy wraku, która ma służyć do stworzenia modelu 3D. Wirtualny Skansen Wraków, czyli projekt prowadzony przez Muzeum już od dwóch lat ma się świetnie. To jeden z najbardziej ambitnych, ale jednocześnie pracochłonnych projektów, prowadzonych przez naszą instytucję – powiedział dr Tomasz Bednarz, który jest kierownikiem Działu Digitalizacji i samym pomysłodawcą Wirtualnego Skansenu Wraków.

Dokumentacja za pomocą techniki cyfrowej jest coraz bardziej popularna, a o konieczności zastosowania technik cyfrowych dla dokumentowania dziedzictwa kulturowego nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać. Jak ważny jest to temat we współczesnym muzealnictwie potwierdza np. wyróżnienie Sybilla, czyli nagroda, którą przyznaje się dla najciekawszych wystaw, projektów, publikacji i inwestycji w polskich muzeach. W maju tego roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało Sybillę 2016 w dziedzinie „Digitalizacja i Nowe Technologie” za projekt „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”, jak podał portal divers24.pl.

Źródło: divers24.pl

Fot.: NMM

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*