Zamek w Muszynie zostanie podniesiony z ruin

Jak poinformował Jan Golba , burmistrz Muszyny , uzdrowisko otrzymało ponad 8 milionów złotych dofinansowania przeznaczonych do rewitalizacji zamku. Przetarg na realizacje tej inwestycji zostanie ogłoszony wkrótce, a prace maja trwać ok. 2 lata.

Pieniądze pochodzą z programu INTERREG. Dofinansowanie z funduszy unijnych pokryje aż 85 % kosztów związanych z rewitalizacja zamku. – Jestem przekonany , ze mieszkańcy i turyści ze zrozumieniem podejdą do okresowych przeszkód w zwiedzaniu tego pięknego miejsca – mówił Jan Golba.

Projekt częściowej rekonstrukcji zamku zakłada podniesienie murów zewnętrznych, odtworzenie wieży strażniczej  i mostu zwodzonego. Plan zakłada także budowę tarasu widokowego, a w podziemiach kawiarnia i komnaty z ekspozycjami do zwiedzania oraz odbudowę studni. Powstaną również ścieżki dydaktyczne. Rewitalizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie praca archeologów, którzy dopiero odkrywają historie muszyńskiego zamku i jego pierwotny wygląd.

Prace archeologów w muszyńskim zamku rozpoczęły się w latach 60 – tych i 70 – tych XX w. Wtedy były wykonywane pierwsze badania sondażowe. Natomiast prace na większą skale ruszyły w 2007 i 2013 r , oraz latem 2018 r.

Ruiny zamku należą do najbardziej charakterystycznych zabytków tzw. Państwa Muszyńskiego. Położone na Gorze Zamkowej, stromo opadającej ku dolinie Popradu i jego prawobrzeżnych dopływów Muszynki i Szczawnika. Zamek został ufundowany przez biskupów krakowskich, przy trakcie handlowym, zwanym Droga Węgierską, pomiędzy Polska a Węgrami. Była to warownia, która została zniszczona w czasie najazdu węgierskiego w 1474 r. Zamek został odbudowany na początku XVI w. w ramach odszkodowania , które wypłacił król Węgier Maciej Korwin. Stanowił siedzibę starostów ”Klucza Muszyńskiego”, do polowy XVIII w. Z czasem zamek zaczął popadać w ruinę. Z dużego  obronnego zamku pozostał tylko fragment muru fundamentalnego z baszta.

Źródło: sadeczanin.info                 
Fot. Wikimedia Commons                                                                      

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*