Zamki Państwa Krzyżackiego w Prusach

Do 30 IX 2013 w Łaźni Infirmerii na Zamku Średnim w Malborku można oglądać wystawę fotograficzno – malarską pt. Zamki Państwa Krzyżackiego w Prusach.

Organizatorzy pragną zaprezentować fotografie ponad sześćdziesięciu najważniejszych i najlepiej zachowanych warowni dawnego państwa zakonnego na terenach Prus. Biorąc pod uwagę, że zamków krzyżackich w czasach średniowiecza powstało około 200 – wystawa jest niezwykłą okazją do zapoznania się z ich znaczną częścią. Z aktualnie wykonanymi fotografiami architektury zestawiane są jej rekonstrukcje w postaci obrazów wykonanych w duchu średniowiecznego malarstwa, autorstwa Bożeny Januszewskiej i Katarzyny Wolskiej. Z kolei pomysłodawcą projektu i realizatorem zdjęć jest olsztyński artysta Mirosław Garniec.

Wystawie towarzyszy publikacja autorstwa Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, Mirosława Garniec: Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Górne Prusy, Warmia Mazury, Olsztyn, 2009. Projekt zrealizowany został przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Patronat honorowy nad wystawą objęli:
● Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
● Jacek Protas – Marszałek Województwa Warmińskiego- Mazurskiego
● Piotr  Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Więcej na stronie: www.zamek.malbork.pl

Celina Łozowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*