Zatopiony U-boot w jeziorze Drawsko – fakty czy tylko miejscowe legendy?

Czy prawdziwe są pogłoski o tym, że w budynku dzisiejszego liceum w Czaplinku działała baza szkoleniowa dla żołnierzy Kriegsmarine w okresie drugiej wojny światowej? Czy była tu dodatkowa infrastruktura, strzelnica i baza pojazdów? Czy na wodach jeziora Drawsko odbywały się szkolenia przyszłych marynarzy niemieckich i czy można tam odkryć zatopione łodzie podwodne?

Tym zagadnieniom poświęcona będzie konferencja prasowa zorganizowana przez Starostwo w Czaplinku. Do udziału zaproszono lokalnych historyków – hobbystów, poszukiwaczy, a także zainteresowanych tematem naukowców. Po tym, jak w 2015 roku w pobliżu jeziora znaleziono guzik od marynarskiego płaszcza, wiele osób zaczęło przyglądać się bliżej lokalnym opowieściom.

Sam budynek liceum istniał już w połowie lat 30-tych, odnaleziono również ślady strzelnicy kilkadziesiąt metrów od budynku. Sam region był w miarę bezpieczny do produkcji miniaturowych łodzi podwodnych – ze względu na ograniczony zasięg alianckich bombowców – a samo jezioro wydaje się idealne do prowadzenia szkoleń.

Nie bez znaczenia pozostają ostatnie znaleziska, m.in. wrak niemieckiego bombowca sprzed 70 lat w miejscowości Krościenko Wyżne koło Krosna; rozbity samolot w miejscowości Kamion, gdzie maszyna spoczywała pod warstwą mułu na terenie rozlewisk Bzury; szczątki torpedowni na jeziorze Miedwie, czy w Dobryninie na Podkarpaciu, gdzie w niewielkim z pozoru oczku wodnym spoczywały szczątki rakiety V2.

Co zatem można odnaleźć w głębinach jeziora Drawsko?

Źródło: powiatdrawski.pl

Red. A. Grochowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*