Niezwykła mapa z XVI wieku, stworzona przez pierwotną ludność zamieszkującą dzisiejszy Meksyk, znalazła się w amerykańskiej bibliotece, gdzie została zdigitalizowana i poddana analizie przez badaczy. Obrazuje nie tylko terytorium, lecz także genealogię rodziny i jej posiadłości.
Biblioteka Kongresu ogłosiła w dniu 21 listopada, że nabyła tak zwany Codex Quetzalecatzin, znany również jako Mapa de Ecatepec-Huitziltepec (hiszp.) i że cyfrowo zachowana kopia jest już dostępna on-line. Przez ponad 100 lat mapa znajdywała się w prywatnych kolekcjach. Według Biblioteki, niewiele rękopisów tego rodzaju przetrwało do chwili obecnej, a Codex stworzony w 1593 roku jest rzadkim przykładem wielu map, które zostały stworzone dla imperium hiszpańskiego w celu udokumentowania historii lokalnych rodzin.
Codex ukazuje genealogię członków rodziny „de Leon”, rdzennych mieszkańców Nahuatl, którzy wywodzili się od przywódcy zwanego Quetzalecatzin. Mapa ilustruje także grunty i posiadłości rodziny, przy wykorzystaniu azteckich symboli graficznych rzek i dróg. Codex pokazuje także kościoły, niektóre hiszpańskie nazwy miejsc i obrazy sugerujące społeczność, która dostosowuje się do hiszpańskiego prawa i władzy – powiedział John Hessler. Pokazuje graficznie rodzaje interakcji kulturowych zachodzących w ważnym momencie w historii Ameryki – dodał Hessler w oświadczeniu. Nazwy rdzennych elit, widoczne na mapie, jak don Alonso i don Matheo, oznaczają, że niektórzy miejscowi zostali ochrzczeni chrześcijańskimi imionami. Mapa obejmuje niektóre rozpoznawalne tereny geograficzne. Znajduje się tam na przykład kościół Todos Santos na obecnych przedmieściach Meksyku.
Źródło: livescience
Fot.: Library of Congress