Złota moneta rzuca nowe światło na tajemniczą masakrę w Olandii

Odkrycie złotych pierścieni i monet na szwedzkiej wyspie rzuca nowe światło na historię tego regionu oraz może tłumaczyć motywy masakry, która miała miejsce w V wieku.

Zespół, pracujący w grodzisku pierścieniowym Sandy Borg w Olandii (wyspie znajdującej się na południowym-wschodzie od Szwecji), określił swoje znalezisko jako odkrycie roku.

Archeolodzy Clara Alfsdotter i Sophie Vallulv w zeszłym tygodniu odkryły dwa pierścienie i monetę, co potwierdza teorię, że wyspa była w bliskich stosunkach z Imperium Rzymskim. W pobliżu zespół również znalazł kawałki rzymskiego szkła na obszarze, który był kiedyś ważnym domem.

Nie znaleźliśmy wcześniej skarbu jak ten, chociaż udało nam się znaleźć już różną biżuterię – powiedziała Helena Victor, liderka projektu. Moneta została wykonana na cześć cesarza zachodniorzymskiego, Walentyniana III, który rządził cesarstwem rzymskim od 425 do 455 roku. Cesarz jest przedstawiony z jednej strony monety z nogą spoczywającą na głowie barbarzyńcy, co było wspólnym motywem wybijanym na monetach w tamtym okresie.

Znalezienie złota jest zawsze ekscytujące. Zespół zawsze będzie pamiętał ten dzień. To jest również ważne, ponieważ teraz wiemy dużo więcej na temat domu, w którym to wszystko znaleźliśmy. Wydaje się, że służył określonemu celowi i być może był to dom wodza lub drugorzędnego króla – oznajmiła Helena Victor.

Pierścienie są równie interesujące. Ich wielkość sugeruje, że należały do kobiety, mimo że żaden z wielu znalezionych szkieletów w okolicy nie został zidentyfikowany jako żeński. Trudno określić dokładną ilość ofiar masakry, ale szacuje się na setki pomordowanych.

To odkrycie powinno pomóc wytłumaczyć, dlaczego ta masakra miała miejsce – być może ci ludzie mieli za dużo złota i biżuterii. Archeologia polega na tym, aby dowiadywać się o życiu ludzi, czasami sprzed wielu wieków, a archeolodzy mają za zadanie m.in. porównywać te znaleziska z przemocą, jaką widzimy obecnie. Te odkrycia powinny również służyć do dyskusji, np. dlaczego ludzie są tak brutalni i nienawistni – dodała Helena Victor.

Odkrycie to miało miejsce w ostatnim tygodniu tegorocznych wykopalisk w Sandby Borg, gdzie corocznie od 2011 roku organizuje je muzeum hrabstwa Kalmar.

Teraz pierścienie i moneta zostaną oczyszczone przez specjalistów i porównane do wcześniejszych znalezisk w Olandii, zanim zostaną wystawione na wystawie w muzeum.

Źródło: thelocal.se

Filip Wąsiewski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*