Poszukiwane wspomnienia z „powodzi tysiąclecia”

Przez cały rok 2017 r. realizowany będzie projekt „Dolny Śląsk. Pamiętamy powódź”, który ma na celu zebranie wspomnień o powodzi, która nawiedziła Wrocław i wiele dolnośląskich gmin w 1997 r. Oprócz zebrania osobistych przeżyć mieszkańców, powstanie film dokumentalny. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wojewoda dolnośląski objęli patronat honorowy nad tym projektem.

Zdaniem rzecznika Ośrodka Pamięci i Przyszłości we Wrocławiu, Juliusza Woźnego, okazuje się, że po dwudziestu latach to wydarzenie jest jednym z najważniejszych w historii Dolnego Śląska. Badania socjologiczne wskazały, że wciąż mocno „powódź tysiąclecia” wpływa na zbiorową świadomość mieszkańców.

Wspomnienia będą zbierane przez pracowników ośrodka. Można je również przekazać poprzez stronę internetową: pamietamypowodz.pl

W ramach projektu przygotowana ma być publikacja ze zdjęciami wykonanymi przez fotoreporterów i samych mieszkańców. Dodatkowo powstanie film dokumentalny. Rzecznik ośrodka ma nadzieję na pozyskanie nowego materiału zdjęciowego i filmowego.  Materiał ma być uzupełniony badaniami socjologicznymi, a następnie w całości zdigitalizowany i przekazany do zasobów prowadzonych przez ośrodek Centrum Historii Zajezdnia. Również ma być udostępniony w internecie.

„Powódź tysiąclecia” trwała od 11 lipca do 4 sierpnia 1997 r.  We Wrocławiu zostało zalane centrum, m.in. okolice dworca głównego PKP, Śródmieście i osiedle mieszkaniowe Kozanów. Wielka woda nie dotarła ani na Stare Miasto ani na Ostrów Tumski. Powódź spowodowała wiele szkód także w wielu gminach dolnośląskich.

Źródło: dzieje.pl

Fot. Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*