Złoty Kodeks Gnieźnieński w formie reprintu został zaprezentowany w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Ten niezwykle cenny rękopis opracowano i przedstawiono wraz z transkrypcją i tłumaczeniem oryginalnego tekstu.
Złoty Kodeks Gnieźnieński, zwany także Ewangeliarzem gnieźnieńskim to niezwykle cenny i znaczący zabytek. To wielki pomnik kultury narodowej, potwierdzający przynależność państwa polskiego do wspólnoty chrześcijańskiej Europy – powiedział Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Powstał prawdopodobnie pod koniec XI wieku. Na podstawie użytego w nim pisma i obecnych miniatur wysuwa się wniosek o podobieństwie z czeskim kodeksem wyszehradzkim z 1085 roku. Stąd też powstała koncepcja o czeskim pochodzeniu Ewangeliarza. Został on wpisany na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Obecnie znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Są tam też takie zabytki kultury, jak Ewangeliarz pochodzący z Francji z 800 roku, bulla gnieźnieńska Innocentego II, czy Biblie z XIV i XV wieku.
Złoty Kodeks Gnieźnieński to wyjątkowy dokument potwierdzający przynależność Polski do wspólnoty państw chrześcijańskich. To zabytek porównywalny z „Kodeksem Wyszehradzkim”. Dzięki tej publikacji mamy możliwość sięgnięcia do korzeni, powrotu do źródeł, odkrywania piękna chrześcijaństwa i wpływu religii chrześcijańskiej na kształtowanie się Polski jako państwa chrześcijańskiego – powiedział bp Artur Miziński. Wydawcą opracowania jest Piotr Słabek. On i dyrektor gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego ks. Michał Sołomieniuk razem zaprezentowali opracowanie Kodeksu. On towarzyszył niejednej koronacji królewskiej w Gnieźnie i w Krakowie. Do roku 1830 był stale używana w liturgii. Korzystano z niego również w wieku XX. Miał go jako jeden z czterech symboli Prymas Wyszyński (obok krzyża, portretu Matki Bożej Jasnogórskiej i portretu papieża Pawła VI). Z kodeksu korzystano również podczas pielgrzymek Jana Pawła II w 1997 i 1999 r. w Gnieźnie i Bydgoszczy – powiedział prymas Polski, abp Wojciech Polak.
Opracowanie naukowe Ewangeliarza jakie powstało, jest zbiorem dotychczasowych badań nad tym zabytkiem. Nosi nazwę Ewangelistarz. Złoty kodeks gnieźnieński, w odróżnieniu od opracowania, które zostało wydane w latach 80. Redaktorem naukowym nowej publikacji jest ks. dr Michał Sołomieniuk, zaś tej starszej autorem jest Tadeusz Dobrzeniecki. Wydanie fototypiczne (albumowe) jest dodatkiem do serii artykułów naukowych, napisanych przez naukowców ze środowiska gnieźnieńskiego i toruńskiego. Wszystkie artykuły są w całości po polsku i po angielsku. Całość ma 800 stron.
W dniach 30 marca-2 kwietnia odbyły się Targi Wydawnictw Katolickich, na których reprint był prezentowany.
22 i 23 kwietnia organizowany jest w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej wernisaż, podczas którego będzie można obejrzeć oryginał Kodeksu.
Źródła: dzieje.pl, niezalezna.pl, tvp.info, archidiecezja.pl
Fot.: Wikimedia Commons, Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Agnieszka Popiak