Zmarł jeden z najwybitniejszych architektów Śląska, Jerzy Gottfried

W wieku 94 lat zmarł architekt Jerzy Gottfried. Był autorem lub współautorem wielu budynków na Górnym Śląsku m.in. hali Kapelusz w Parku Śląskim.

O śmierci architekta poinformował na swojej stronie internetowej Regionalny Instytut Kultury –  Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

Architekt urodził się 29 grudnia 1922 r. we Lwowie. Większość życia spędził na Górnym Śląsku. Przed II wojną światową mieszkał w Rybniku, Świętochłowicach. Ostatecznie osiadł w Katowicach.

Od 1949 r. zawodowo był związany z katowickim Miastoprojektem. Wraz z kolegami ze studiów: Henrykiem Buszką i Aleksandrem Frantą współtworzył spółkę autorską, która znana jest z takich projektów jak: gmach Okręgowej Rady Związków Zawodowych w Katowicach przy ulicy Dąbrowskiego (obecnie funkcjonują tam wydziały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego), szkoły zawodowej Huty Baildon w Katowicach, domów kultury w Rybniku i Świętochłowicach (Dom Kultury Huty Zgoda w Świętochłowicach).

Następnie zaczął tworzyć samodzielnie. Zaprojektował m.in. katowicką siedzibę Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy katowickim rondzie (wyburzonej w 2015 r.), Halę Kwiatów w Parku Śląskim (potocznie nazywana hala Kapelusz), pawilony Ośrodka Postępu Technicznego na terenie Parku Śląskiego, hale sportowe w Jastrzębiu Zdroju, Opolu (tzw. Okrąglak) i Sosnowcu.

W 2015 r. Gottfried wraz z siostrą przekazał Bibliotece Śląskiej w Katowicach cenną kolekcję ponad 120 przedwojennych płyt szelakowych.

Źródło: slask.onet.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*