Czy znacie 15 mitów dotyczących średniowiecza?

Zapoznajcie się z 15 mitami dotyczącymi średniowiecza

1. Ludzie w Średniowieczu wierzyli, że ziemia jest płaska

Praktycznie każdy średniowieczny uczony uważał, że ziemia jest okrągła. W XIX wieku jednak rozpowszechniano pogląd, iż ludzie w średniowieczu myśleli, że ziemia jest płaska. Był to dobry przykład popierający popularne przekonanie jak bardzo ten okres był zacofany.

 

2. Prawo „pierwszej nocy” naprawdę istniało

W XIX-wiecznej Francji popularnym przekonaniem było, że pan miał wiele stałych 'praw' do swoich wieśniaków, łącznie z prawem do spania z każdą panną młodą w jej noc poślubną. Nie istnieją jednak żadne odnotowane przykłady takich praktyk w Średniowieczu.

 

3. Wikingowie nosili hełmy z rogami.

Wikingowie i inni średniowieczni wojownicy nigdy nie nosili nakryć głowy z rogami – nie byłyby one zbyt pomocne w bitwie. To skandynawscy artyści w XIX wieku zaczęli dodawać rogi w wizerunkach Wikingów.

 

4. W Średniowieczu istniały wyszukane narzędzia tortur.

Istnieje cały szereg różnych strasznych narzędzi tortur – na przykład Żelazna Dziewica, Gruszka Cierpienia czy Rozdzieracz Piersi. Jednak chociaż mówi się o nich w większości jako o średniowiecznych narzędziach tortur, tak naprawdę zostały one wymyślone całe wieki później.

 

5. Średniowieczni myśliciele spierali się o to ile aniołów mogło tańczyć na główce szpilki

W bardziej współczesnych czasach uczeni, którzy chcieli ośmieszyć teologię średniowiecza twierdzili, że ówcześni ludzie kłócili się o tak niemądre kwestie jak na przykład „ile aniołów mogło tańczyć na główce szpilki?” Ne ma jednakże żadnego zapisu na taki temat ze Średniowiecza.

 

6. Pasy cnoty były zakładane kobietom, aby je powstrzymać od uprawiania seksu.

Legenda głosi, że kiedy średniowieczni panowie jechali na krucjatę, upewniali się, że ich żony pozostaną im wierne poprzez otaczanie ich talii pasem zamykanym na klucz. Prawda jest jednak taka, że pasy cnoty nigdy nie były używane w Średniowieczu. Po raz pierwszy zostały użyte w XIX wieku i były wynikiem ówczesnej fascynacji narzędziami tortur z czasów średniowiecznych.

 

7. Woda w Średniowieczu była tak zanieczyszczona, że ludzie pili jedynie wino i piwo.

Ludzie w średniowieczu unikali zanieczyszczonej wody, istniały jednak liczne źródła czystej wody wykorzystywanej do picia. Powszechnym zwyczajem było dodawanie wody do wina, aby osłabić jego moc.

 

8. Zamek Neuschwanstein jest zamkiem średniowiecznym.

Zamek Neuschwanstein jest opisywany jako jeden ze wspaniałych średniowiecznych zamków w Europie. Tak naprawdę jednak Ludwik II Bawarski rozpoczął jego budowę w 1869 r. Jak wiele innych w Europie zamek ten powstał w oparciu o romantyczne wyobrażenia wyglądu zamku, ale w rzeczywistości niewiele ma wspólnego z prawdziwą średniowieczną twierdzą.

 

9. Ludzie wierzyli, że pomidory są trujące.

Warzywa te nawet nie były dostępne w średniowiecznej Europie. Zostały one przywiezione z Ameryki Południowej w XVI wieku i wkrótce potem zostały docenione i powszechnie używane z większej części Europy.

 

10. Ludzie nie przekraczali 30 roku życia w Średniowieczu.

Wskaźniki długości życia w Średniowieczu były niskie ze względu na to, że istniało dużo większe ryzyko śmierci niemowlęcia lub starszego dziecka z powodu różnych chorób. Długo panowało przeświadczenie, że długość życia przeciętnej osoby w Średniowieczu wynosiła ok. 30 lat. Nie oznacza to, że osoba w tym wieku była uważana za starą lub umierającą. Dopiero ludzi po 50 roku życia uważano za osoby w podeszłym wieku Jeśli średniowieczny człowiek zdołał przetrwać do wieku dorosłego, istniała realna szansa, że dożyje sześćdziesiątki lub siedemdziesiątki..

 

11. W Średniowieczu nie używano sztućców.

Ludzie w Średniowieczu nie jadali wszystkiego rękami. Noże i łyżki były powszechnie używane, a widelce  pojawiły się w Bizancjum w VI wieku, a we Włoszech w XI wieku.

 

12. Średniowieczni ludzie nigdy nie podróżowali.

Przekonanie, że ludzie w Średniowieczu rodzili się, dorastali i umierali nie opuszczając swoich wiosek jet bardzo mało prawdopodobne. Wiele różnych zapisów dowodzi, że ludzie podróżowali, a nawet przenosili do innych części Europy. Nawet wieśniacy chodzili na pielgrzymki, odwiedzali kościoły i klasztory zarówno we własnym kraju jak i za granicą.

 

13. Średniowieczni ludzie byli zawsze brudni i nie dbali o higienę osobistą.

Średniowieczni ludzie tak naprawdę zażywali kąpieli i starali się utrzymywać czystość. Grzebienie i inne przyrządy kosmetyczne także były powszechnie używane.

 

14. Średniowiecze kobiety nie miały żadnych praw

Kobiety w średniowieczu mogły dziedziczyć, kupować i sprzedawać nieruchomości, prowadzić interesy i miały wiele innych praw (w zasadzie niektóre prawa zostały im odebrane we Wczesnej Epoce Nowożytnej). Przekonanie, że były praktycznie niewolnicami swoich mężów jest bardzo mylne.

 

15. Wszyscy ludzie w średniowieczu byli skrajnie pobożni i posłuszni Kościołowi.

Chociaż wiele osób w Średniowieczu było skrajnie pobożnych, istnieją zapisy, iż urzędnicy kościelni często się skarżyli na dużą liczbę osób pozostających objętymi na praktyki religijne. Możemy również znaleźć zapisy, że nawet wieśniacy mieli własne, odbiegające od oficjalnych nauk Kościoła, poglądy na temat religii, a teologowie często się ze sobą nie zgadzali w różnych kwestiach.

Źródło:
www.medievalists.net

7 komentarzy

  • Jaki plagiat?

   To jest tłumaczenie tekstu, który ukazał się na http://www.medievalists.net

   • Niestety nie znalazłem go tam tylko na wmeritum 🙂 Źródła podaje się inaczej a nie w postaci linka do strony głównej. No i jeśli jest to tłumaczenie to wtedy podpisuje się je danymi autora z linkiem do jego tekstu (zwłaszcza że średniowieczniak nie publikuje na licencji CC-SA, ciekawe czy historykon/wmeritum ma pozwolenie na stworzenie dzieła pochodnego) i potem kto tłumaczył.

    Czemu polskie serwisy to zwykle kalki zachodnich? Chamska kradzież kontentu nazywana „tłumaczeniami” i linki do źródeł w takiej formie jakby ich nie było.

 1. Krzysztof Maliszewski

  Rogate hełmy zdaje się, że Celtowie nosili 🙂

  • Maciek Partyka

   Rogate hełmy występowały w kulturze nordyjskiej. Też Skandynawia, ale nie w średniowieczu tylko w epoce brązu. Prawdopodobnie stąd właśnie bierze się błędne przekonanie o rogach u Wikingów 🙂

 2. Maciek Bugajski

  2) znalazlem niestety nie pamietam gdzie, w kazdym razie w tekscie zrodlowym o XIV wiecznej anglii wzmianke o moznym z polnocy, ktory odmagal sie prawa pierwszej nocy, w tekscie zostal opisany jako grzeszny czlowiek z wieloma wadami, wiec moglobyc to pomowienie, mogl byc przypadek warcholstwa. Nastroj tekstu byl taki ze tego typu rzeczy sa nieakceptowalne

 3. Św. Tomasz z Akwinu w
  jakiejś trzeciorzędnej sumie mówił przecież każdy z nas wie, że ziemia jest
  okrągła a i ludzie w starożytności wiedzieli, że ziemia jest okrągła? Jak dla
  mnie to stereotyp z tą wiarą ludzi w średniowieczu, że ziemia jest płaska
  kreowano takie historyjki żeby obniżyć rangę średniowiecza.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*