Znaleziono silnik od pocisku rakietowego z okresu II wojny światowej

W miejscowości Gołąb podczas prac polowych rolnicy odkryli silnik od pocisku rakietowego. Prawdopodobnie pochodzi z miejsca, gdzie w nocy z 12/13 września 1943 roku wysadzono niemiecki pociąg przewożący amunicję.

Zabezpieczeniem tego niebezpiecznego przedmiotu zajęli się saperzy z 43 Patrolu Rozminowania z Dęblina. W akcji pomagał im policyjny pirotechnik. Stwierdzono, że jest to silnik od pocisku rakietowego Nebelwerfer. W okolicy miejsca gdzie został znaleziony, w nocy z 12 na 13 września 1943 roku partyzanci z Batalionów Chłopskich wysadzili niemiecki pociąg amunicyjny. Zniszczyli w ten sposób dwie lokomotywy i 56 wagonów towarowych wraz z ładunkiem – amunicją artyleryjską i bombami lotniczymi. W wyniku eksplozji płonącego pociągu amunicja, która się w nim znajdowała, została rozrzucona po całej okolicy – powiedziała młodszy aspirant Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach.

Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch, nie wolno danego przedmiotu przenosić czy dotykać. Należy jak najszybciej powiadomić policję.

Źródła: dziennikwschodni.pl, 24wspolnota.pl, pulawy.naszemiasto.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*