Znaleziono w Izraelu liczącą 7000 lat pieczęć listową, która wskazuje na starożytny handel dalekosiężny

Ten mały przedmiot składa się z dwóch stempli. Odciskano nim wzór na miękkim materiale, takim jak glina czy wosk. Archeolodzy ustalili, że był prawdopodobnie używany do pieczętowania i podpisywania dostaw.

 Zespół badawczy odkrył  odcisk pieczęci wraz z prawie 150 innymi, podczas wykopalisk, które miały miejsce w latach 2004-2007 w Tel Tsaf, prehistorycznej wiosce w izraelskiej dolinie Beit She’an. Jednak różniła się ona od większości, będących kawałkami tym, że zawierała wyraźne kształty geometryczne. Kiedy przeprowadzono dokładną analizę naukowcy stwierdzili, że jest to najstarszy znany w regionie odcisk pieczęci. W tym regionie znaleziono co prawda starsze 8500-letnie pieczęcie, ale nie ich odciski. Prehistoryczni ludzie używali ich, aby przypieczętować listy, co miało uniemożliwić ich odczytanie przez zbyt ciekawskich obcych. Ich kolejną funkcją było oznaczanie przesyłek albo wskazywanie , które silosy bądź stodoły są zamknięte. Jeśli drzwi takiej stodoły były otwierane, plomba pękała dając znak, że ktoś wszedł do środka. Nawet dzisiaj podobne rodzaje pieczęci są stosowane w celu zapobiegania manipulacjom i kradzieży – powiedział w oświadczeniu Yosef Garfinkel, profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.-Okazuje się, że był on używany już 7000 lat temu przez właścicieli gruntów i lokalnych administratorów, aby chronić swoją własność. Starożytna pieczęć, która została znaleziona w doskonałym stanie ze względu na suchy klimat tego obszaru, ma mniej niż 0,4 cala (około centymetra) szerokości i ma na sobie dwie różne pieczęcie. Z oświadczenia wynika, że ​​dwa różne wzory stempli sugerują, że pieczęć mogła zostać wykorzystana w działalności handlowej, w którą zaangażowane były dwie osoby. Wiele nowszych pieczęci, chociażby ta z Świątyni Salomona sprzed 2600 lat, zawiera imię, a nawet biblijne figury. Ta jednak pochodzi z czasów przed pisaniem, więc została oznaczona figurami geometrycznymi. Analiza gliny sugerowała, że ​​pieczęć nie została wykonana w prehistorycznej dolinie Beit She’an, ale powstała w odległości co najmniej 6 mil (10 kilometrów) od niej. Inne znaleziska z tego miejsca, które prawdopodobnie było domem dla bogatych ludzi, którzy zbudowali duże magazyny materiałów, wskazują, że prehistoryczni ludzie z tego obszaru kontaktowali się z odległymi ludami.                                                                                                           

Jak powiedział Yosef Garfinke:W tym miejscu mamy dowody na kontakt z ludami z Mezopotamii, Turcji, Egiptu i Kaukazu , który obejmuje region Europy i Azji. Nigdzie na Bliskim Wschodzie nie ma prehistorycznych miejsc, które ujawniałyby dowody tak dalekosiężnego handlu egzotycznymi przedmiotami, jakie znaleźliśmy w tym konkretnym miejscu.

Fot. Vladimir Nichen
Źródło: livescience.com

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*