Znaleziono złożoną 550 lat temu ofiarę z dzieci, które pozbawiono serc

W peruwiańskim Las Llamas archeolodzy odkryli jedną z największych ofiar złożonych z ludzi. W skład ofiary wchodziło 140 dzieci, którym wyrwano serca oraz 200 lam. Trwają badania, które mają wyjaśnić powód złożenia ofiary.

Wykopaliska prowadzone w Las Llamas w Peru pozwoliły na odnalezienie ukrytych w ziemi skrzyń, skrywających szokującą zawartość. Znaleziono w nich szczątki 140 dzieci w wieku 5-14 lat, a znaczna część z nich została pozbawiona serc. Wiele z ofiarowanych dzieci posiadało również na twarzach ślady czerwonego pigmentu, który jest utożsamiany z obrządkiem ofiarnym.

Dzieci oraz znalezione obok nich 200 lam zostały złożone w ofierze w czasie kiedy terenami Peru rządził lud Chimu, który, jak dowodzą archeolodzy i historycy nie był skłonny do praktykowania niewolnictwa. Sam lud natomiast zasłynął stworzeniem wyrafinowanych dzień sztuki i budową potężnego miasta Chan Chan.

Sama ofiara została wydatowana na okolice 1470 roku, czyli czas zajęcia ziem Chimu przez Inków. Jeśli ofiara nie była związana ze zmianą władzy, to prawdopodobnie Chimu chciał w ten sposób uprosić poprawę warunków pogodowych, które mogły zostać zakłócone przez El Niño. Wszystkie złożone dzieci były zdrowe i dobrze odżywione w chwili śmierci. Ponadto nie znaleziono na ich ciałach oznak podejmowania próby oswobodzenia się. Skrzynie z dziećmi zostały złożone w kierunku morza, natomiast lamy (z których wiele posiadało na szyjach sznury) złożono w kierunku Andów.

Łukasz Nowok

Źródła: www.livescience.com

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*