Znaleziska z „brytyjskiego grobu Tutanchamona” trafią do muzeum

Królewski grobowiec został odkryty w 2003 roku w miejscowości Prittlewell, około 50 kilometrów od Londynu, podczas robot drogowych. Został on szybko okrzyknięty przez media „brytyjskim odpowiednikiem grobu Tutanchamona”, ze względu na świetnie zachowany stan i bogactwa odnalezione w jego wnętrzu.

Odnaleziony grobowiec znajdował się pomiędzy pubem a supermarketem. Kiedy badacze go otworzyli, byli zdumieni, że był kompletnie nienaruszony i zawierał wiele rzadkich przedmiotów. Po wnikliwych badaniach uznano, że należał do anglosaskiego księcia z około 6 lub 7 wieku. Jest to prawdopodobnie najstarszy chrześcijański grobowiec należący do ludu Anglosasów. Znaleziono w nim złote monety, srebro i liczne ozdoby. Pochowana osoba niewątpliwie miała wysoki status społeczny.  Grobowiec został zbudowany pomiędzy 575 a 605 rokiem. Początkowo sądzono, że należał do Saeberta, saskiego króla Essex, jednak obecnie badacze raczej skłaniają się do tezy, że pochowany jest tu jego brat, Seaxa.

Teraz, po 15 latach od odkrycia, artefakty trafią do Muzeum Centralnego w Southend. „To bardzo ważny moment dla służby muzealnej, a także dla społeczności Southend” – powiedział jeden z przedstawicieli Muzeum. Wydobyte artefakty będą na stałej wystawie.  Muzeum uruchomiło również stronę internetową zawierającą informacje o swoich badaniach, a także interaktywny diagram grobowca.

Tagi: news ze świata, Bartłomiej Kmiecik, Wielka Brytania, średniowiecze, Anglosasi, Anglia, grobowiec, muzeum,

Źródła: bbc.com, mirror.co.uk

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*