Znana jest data otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Polski

„Spełnione są wszystkie warunki, by po wyłonieniu wykonawcy i zawarciu z nim umowy Muzeum Historii Polski mogło być budowane zgodnie z aktualnym terminarzem, wedle którego we wrześniu 2019 r. nastąpi montaż wystawy stałej, a w lutym 2021 r. otwarcie wystawy dla publiczności” – zapowiedziało MKiDN.

MKiDN opublikowało na swojej stronie komunikat o budowie Muzeum Historii Polski. Zaznaczono w nim, że minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński uznał za priorytetowe zadanie budowę Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Muzeum powołane w 2006 roku nie doczekało się przez ponad 9 lat decyzji ze strony władz. Ułatwiłyby one podjęcie prac budowlanych.

„Decyzja taka zapadła dopiero 21 lipca 2015 r. – w atmosferze kampanii wyborczej. Rząd uchwalił wówczas program wieloletni +Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie+, który ulokował inwestycję na Cytadeli warszawskiej i związał ją z wcześniejszym projektem opracowanym dla Muzeum Wojska Polskiego”.

Resort przypomina, że pierwsza zmiana programu została dokonana 17 października 2017 r., umożliwiając ogłoszenie i przeprowadzenie przetargu na budowę Muzeum. Kolejna zmiana – uchwalona 20 marca 2018 r., urealniła koszt budowy tej największej inwestycji w historii MKiDN.

Do głównych zadań powołanego w 2006 r. Muzeum Historii Polski należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i za granicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna.

Źródło: dzieje.pl

Nicola Chwist

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*