10 lipca 1940 roku rozpoczęła się bitwa o Anglię

Bitwa o Anglię była pierwszą kampanią rozegraną wyłącznie za pomocą sił powietrznych. Nazywa się ją również bitwą o Wielką Brytanię (Battle of Britain).

Bitwę o Anglię stoczono nad południową i centralną Anglią. III Rzesza przygotowywała się do inwazji morskiej na Wyspy Brytyjskie pod kryptonimem Seelöwe (Lew Morski). Zanim to jednak miało nadejść, konieczne było przejęcie przewagi w powietrzu. Głównym celem Luftwaffe w bitwie o Anglię było zniszczenie brytyjskiego lotnictwa.

Siły obu stron

Brytyjskie siły stanowiły: 754 myśliwce jednomiejscowe, 149 myśliwców dwumiejscowych, 560 bombowców i 500 samolotów obrony wybrzeża.

Rzesza posiadała: 1260 średnich bombowców, 320 bombowców nurkujących i 1080 myśliwców.

Bitwa o Anglię i polskie jednostki

Podczas tej bitwy istotną rolę odegrali polscy lotnicy z myśliwskich dywizjonów 302. i 303. oraz bombowych 300. i 301. W sumie brało w niej udział 144 pilotów, co stanowiło 5% ogółu pilotów RAF. Polacy zestrzelili około 170 samolotów nieprzyjaciela, a 36 uszkodzili, co stanowiło około 12% strat Luftwaffe. Najskuteczniejszy był Dywizjon 303, który zgłosił 126 zestrzelonych maszyn wroga.

Bitwa o Anglię trwała do 31 października 1940 roku i zakończyła się zwycięstwem Wielkiej Brytanii oraz jej sojuszników.

Polscy piloci w bitwie o Anglię – bohaterowie czy zwykli ludzie?

Rozpoczęła się rekrutacja lotników, tak personelu latającego, jak i obsługi ziemnej do jednostek lotniczych organizowanych na terenie Anglii. Specjalne komisje angielskie dobierały ludzi, którzy potem byli wysyłani na szkolenie do Anglii. Początkowo było bardzo dużo kandydatów i przyjmowano tylko tych, co zgłosili się ochotniczo i zostali przyjęci przez Komisję Angielską. Anglicy naturalnie wybierali najlepszy materiał, tak pod względem zdrowotnym, jak i przeszłości bojowej z Kampanii Polskiej. Do zagadnienia tego podchodzili Anglicy z wielką rezerwą, gdyż nie znali charakteru Polaków, a znów nasze nastroje chwilowe i zanik dyscypliny nie nastrajał dodatnio Anglików do nas. Do tego wroga nam propaganda robiła wszystko, aby zniechęcić Anglików do nas, twierdząc, że jeszcze żadna armia w historii, po całkowitej klęsce militarnej, nie potrafiła się odrodzić sama z siebie bez dopływuPrzeczytaj więcej o Polakach w bitwie o Anglię.

w 1969 roku miał swoją premierę film Bitwa o Anglię, a w 2018 roku 303. Bitwa o Anglię.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*