13 maja 1981 roku miał miejsce zamach na Jana Pawła II

Tego dnia 1981 roku o godzinie 17:19 na Placu Św. Piotra w Rzymie miał miejsce zamach na papieża Jana Pawła II

Zamach na Jana Pawła II miał miejsce 13 maja 1981 roku. Była prawie ta sama pora dnia, godzina i minuta, co wtedy, gdy Karol Wojtyła został wybrany papieżem, gdy nagle z tłumu dało się słyszeć pięć strzałów. Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę.

Z pięciu wystrzelonych kul pierwsza trafiła papieża w brzuch i przeszyła na wylot, ciężko raniąc Amerykankę Ann Odre. Drugi pocisk zranił prawe ramię i prawą dłoń oraz 20-letnią mieszkankę Jamajki Rose Hall. Ochrona przewiozła papieża do polikliniki Gemelli, gdzie poddano go 6-godzinnej operacji. Jan Paweł II spędził na rehabilitacji 22 dni, a zdrowotne konsekwencje zamachu odczuwał do końca życia.

Zamachowiec Ali Agca, został aresztowany na miejscu zbrodni, dzięki temu, że zaraz po strzałach rzuciła się na niego, stojąca w pobliżu młoda franciszkanka z Bergamo, siostra Letizia. Agca został oskarżony o próbę zamordowania papieża, zranienie dwóch turystek, nielegalne posiadanie broni, ukrywanie tożsamości oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami. 22 lipca 1981 roku rzymski sąd przysięgłych skazał go na dożywocie. Na prośbę papieża w czerwcu 2000 r. prezydent Włoch, Carlo Azeglio Ciampi, ułaskawił Agcę oraz nakazał jego ekstradycję do Ankary.

(Na zdjęciu ranny Jan Paweł II, fot. AFP. Od momentu zamachu, papież podróżował już tylko opancerzonym papamobile.)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*