14 lipca 1881 roku w wieku 21 lat zmarł Billy Kid

Wiliam Henry McCarty, znany jako Billy Kid, był jednym z najsłynniejszych przestępców Dzikiego Zachodu.

Billy Kid. Dzieciństwo i młodość

Niewiele wiadomo o dziecięcych latach Wiliama McCarty’ego. Urodził się w Nowym Yorku we wrześniu 1859. Wiadomo, że ojciec porzucił rodzinę, lub umarł, kiedy Wiliam był bardzo młody. Natomiast matka umarła na gruźlicę kiedy chłopak miał 14 lat.
Wkrótce po śmierci matki Billy i jego brat wkroczyli na drogę przestępstwa dokonując drobnych kradzieży.

Życie przestępcy

Billy Kid był szczupłym chłopakiem o niebieskich oczach i blond włosach. Potrafił być sympatycznym i miłym, by za chwilę stać się brutalnym i bezwzględnym. Według legendy, którą był otoczony zabił 21 ludzi. Czyli tylu, ile żył lat. Jednak źródła historyczne donoszą o liczbie między 4 a 9 zabitych.

Umykając przed sprawiedliwością, Billy Kid znalazł się w Arizonie, gdzie dołączył do gangu rewolwerowców zwanego „The Boys” po stronie Regulatorów, by wraz z nimi walczyć w bitwie o Lincoln, która miała miejsce 14-19 lipca 1878. Po nieudanej obronie domu McSweena, która oznaczała porażkę Regulatorów, Billy został wyjętym spod prawa banitą.

W 1880 r. podczas aresztowania, za zabójstwo szeryfa Brady’ego, którego Billy zastrzelił w bitwie o Lincoln, uciekł kradnąc konia z wozem. Jednak schwytano go i skazano na karę śmierci.
McCarty zamordował dwóch strażników i uciekł z aresztu. Zastrzelono go podczas pościgu przez szeryfa Patricka Garetta 14 lipca 1881 r. w Forcie Summer w Nowym Meksyku.

Wkrótce po śmierci Billy’ego Kida, Patrick Garett napisał jego biografię, mocno ją naciągając. Książka „The Authentic Life of Billy the Kid” zamieniła młodocianego przestępcę we wciąż żyjącą legendę.

To tylko wpis z kalendarium. Przeczytaj jeszcze: Od colta do stryczka. Rewolwerowcy na Dzikim Zachodzie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*