14 lutego 1763 roku urodził się gen. Jean Victor Marie Moreau

Tego dnia 1763 roku urodził się gen. Jean Victor Marie Moreau

Jean Victor Marie Moreau, urzędnik sądowy, znany jest przede wszystkim jako wybitny dowódca epoki napoleońskiej. Studiował prawo w Rennes, gdzie dał się poznać jako hulaka i rozpustnik. W momencie wybuchu rewolucji francuskiej początkowo staje po stronie zwolenników bretońskiej autonomii, lecz wkrótce zmienia front i staje po stronie jakobinów.

Przewodził jednemu z bretońskich batalionów Gwardii Narodowej, następnie podczas kampanii w Niderlandach i północnych Niemczech zostaje mianowany w 1793r. generałem brygady, a rok później generałem dywizji. Odnosi liczne sukcesy jako dowódca jednej z dywizji w armii francuskiej walczącej w Niemczech, a dzięki temu zostaje desygnowany najpierw na szefa sztabu, a następnie na dowódcę Armii Sambry i Mozeli.

Na jej czele odnosi wiele efektownych zwycięstw i staje się sławny. W międzyczasie odnajduje pisma pogrążające innego republikańskiego dowódcę, generała Pichegru i decyduje się je przekazać władzom dopiero po pewnym czasie, przez co rząd jest wobec niego nieufny i odsyła go z armii. Po rehabilitacji ponownie walczy z Austriakami w Niemczech bijąc ich wielokrotnie.

Pod Hohenlinden (3 XII 1800) zadaje im ostateczny cios i zmusza Austrię do podpisania pokoju. Dzięki temu staje się on bardzo popularny i podziwiany bardziej niż Pierwszy Konsul tj. Napoleon Bonaparte. Gdy w 1804r. dochodzi do wytoczenia procesów rojalistycznym generałom, Napoleon znajduje okazję do oddalenia z gry silnego konkurenta w walce i polityce. W rzeczywistości, choć Moreau rozmawiał z rojalistami, odmówił udziału w ich spisku.

To jednak nie powstrzymuje Napoleona przed wydaleniem go z Francji – Moreau udaje się do Hiszpanii, a następnie do USA. Do Europy powraca dopiero w 1813r., na wieść o porażce Wielkiej Armii w śniegach Rosji. Zostaje tam mianowany doradcą wojskowym cara Aleksandra i przygotowuje plany kampanii saskiej. 27 sierpnia, podczas walk o Drezno, francuska kula armatnia urywa mu obie nogi.

Moreau umiera kilka dni później, 2 września 1813r. w Lahn w Czechach. W momencie postrzału mówi jeszcze: „Spokojnie, panowie, taki mój los”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*