Kopalnia srebra odwiedzona już przez 2,5 miliona turystów

Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach to bardzo popularna atrakcja turystyczna. Obchodzi właśnie 40 rocznicę otwarcia dla podróżników. Główne uroczystości związane z tym jubileuszem obchodzone będą dopiero we wrześniu. Jednak już teraz trwają różne imprezy upamiętniające to ważne wydarzenie.

Jak dotąd obyło się m.in. spotkanie wspominkowe w ramach „Czwartków Tarnogórskich”. Główne uroczystości planowane są na 3 września. Zaplanowana jest wystawa fotograficzna prezentująca najciekawsze fragmenty podziemi oraz specjalna konferencja popularnonaukowa. Związana ona jest bezpośrednio z wpisaniem kopalni srebra w Tarnowskich Górach na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie zabraknie również multimedialnych widowisk.

Podziemna trasa turystyczna oraz budynek naszybia zabytkowej kopalni zostały oddane do użytku 5 września 1976 roku. Rekord frekwencji padł w 1997 roku, kiedy to obiekty został odwiedzony przez ponad 100 tysięcy osób. Trzeba nadmienić, że jest to jedyna w Polsce trasa turystyczna, która prowadzi przez podziemia które są pozostałością po dawnym górnictwie rud srebra i ołowiu. Długość wynosi ponad 1700 metrów, a część zwiedzana jest na łodziach. Szlak przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże.

Źródło: Tygodnik ABC

Fot.: Komora Srebrna, Tarnowskie Góry; Wikipedia Commons.

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*