15 lipca 1099 roku krzyżowcy zdobyli Jerozolimę

Zdobycie Jerozolimy było kulminacyjnym momentem całej I wyprawy krzyżowej, która trwała od 1096 roku i miała na celu odbicie miasta z rąk innowierców. Było i jest to szczególnie ważne miejsce dla chrześcijan, tam bowiem znajduje się m.in. grób Chrystusa.

Krzyżowcy ruszyli do Jerozolimy w 1096 roku i obrali trasę przez Azję Mniejszą.  W 1098 roku zdobyli Antiochię, co praktycznie otworzyło im prostą drogę do celu wyprawy. Jednocześnie namiestnik egipskich Fatymidów odbił Jerozolimę z rąk Turków Seldżuckich. Miasto znajdowało się w rękach muzułmanów od czasu bitwy pod Manzikertem z 1071 roku. Krzyżowcy nie chcieli jednak przymierza z Fatymidami, ale dążyli do całkowitego zajęcia i opanowania miasta.

W czerwcu 1099 roku chrześcijanie znaleźli się pod murami Jerozolimy. Namiestnik Fatymidów – Iftichar ad-Daul wyrzucił z miasta większość chrześcijan i rozpoczął przygotowania do obrony. 8 czerwca 1099 roku ruszyło oblężenie, którym dowodziło kilka osób: Rajmund z Tuluzy, Gotfryd z Bouillon, Robert II itd. Łącznie w szeregach krzyżowców znajdowało się ponad 13 tyś. żołnierzy.

Oblężenie trwało ponad miesiąc i w jego trakcie doszło do wielu starć i ataków na miasto. Ataki były prowadzone z kilku stron. Najważniejszy szturm rozpoczął się 13 lipca. Od południowej strony Jerozolimy atakowały oddziały dowodzone przez Rajmunda z Tuluzy, a od północy wojska Gotfryda z Bouillon. 15 lipca koło południa na murach północnych pojawiły się płomienie. Wybuchł pożar, który zmusił obrońców do ucieczki. Ich miejsce zaczęli zajmować chrześcijanie. Na wieść o tym wydarzeniu poddała się także armia obrońców, która w południowej części miasta opierała się oddziałom Rajmunda z Tuluzy.

Po zdobyciu Jerozolimy krzyżowcy przeprowadzili wielką rzeź mieszkańców miasta. Ciężko jest oszacować liczbę jej ofiar. Liczby wahają się od kilku, kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Została zorganizowana także procesja wokół Grobu Pańskiego. Rok po zdobyciu miasta utworzono Królestwo Jerozolimy, które upadło ostatecznie dopiero w 1291 roku.

Foto: Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*