25 października 1415 roku podczas wojny stuletniej miała miejsce bitwa pod Azincourt

Było to jedno z ważniejszych starć wojny stuletniej. Po tym jak Henryk V przedstawił wygórowane warunki pokojowe niemożliwe do przyjęcia dla Francji postanowił wyruszyć do na jej ziemie.

Artykuł o bitwie „Bitwa pod Azincourt – Triumf długiego łuku” przeczytasz tutaj – Część 1 i Część 2 

Latem 1415 roku wylądował u ujścia Sekwany i szybko zmusił do kapitulacji port Harfleur. Następnie wyruszył do Calais, gdzie po drodze 25 października napotkał pod Azincourt armię francuską pod dowództwem Karola Orleańskiego i konetabla Karola d’Alberta składającą się w głównej mierze z pocztów feudalnego rycerstwa.
Nauka z pierwszego okresu wojny na nic się nie przydały i tym razem armia angielska lepiej zorganizowana i dowodzona pokazała, iż łucznicy uzbrojeni w długie łuki to śmiertelna broń. Niezorganizowana jazda francuska została zalana gradem strzał i ugrzęzła w błotach pola bitwy. Doszło do pogromu. Poległo niemal 8 tys. ludzi, wśród nich konetabl d’Albert i kilku książąt krwi. Anglicy wycięli część jeńców, a Karola Orleańskiego wraz z około 1,5 tys. ludzi wzięli do niewoli.

Klęska sparaliżowała francuską zdolność obrony, a bardzo trudna sytuacja wewnętrzna uniemożliwiła zebranie sił w celu prowadzenia dalszej walki z najeźdźcą. Dzięki takiemu obrotowi sprawy Anglicy w następnych latach opanowali całą Normandię.

Zdjęcie – John Gilbert – Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*