16 grudnia 1773 roku miała miejsce herbatka bostońska

Tego dnia 1773 roku odbył się protest mieszkańców kolonii brytyjskich w Ameryce przeciw brytyjskim podatkom, znany jako herbatka bostońska

Herbatka bostońska to protest przeciwko brytyjskim podatkom. Mieszkańcy kolonii zbuntowali się przeciw protekcyjnej polityce metropolii, która powołała prawo sprzedaży herbaty przez Kompanię Wschodnioindyjską w amerykańskich koloniach z pominięciem zwyczajowych ceł i podatków.

To tylko krótki wpis w kalendarium. Koniecznie zajrzyj po więcej tutaj – Bostońska herbatka – iskra w beczce prochu powodująca wybuch rewolucji amerykańskiej

Uderzyło to w amerykańskich importerów tego produktu. Dodając do tego opodatkowanie kolonii bez dopuszczenia ich reprezentacji do parlamentu brytyjskiego doprowadziło to do bojkotu herbaty i niedopuszczania statków Kompanii do amerykańskich portów.

W nocy członkowie konspiracyjnej organizacji patriotycznej Synowie Wolności, (niektórzy w przebraniach Indian) wdarli się, na pokłady statków i wrzucili cały ładunek herbaty do wody.

Brytyjczycy w odwecie zamknęli port, co doprowadziło do dalszego wzrostu nastroju anty-brytyjskich.

Comments are closed.