17 października 1931 roku Al Capone został uznany za winnego

Tego dnia 1931 roku Al Capone został uznany za winnego postawionych mu zarzutów

W 1931 roku oficjalnie Al Capone został uznany za winnego, ale jakich przestępstw? Ze względu na brak możliwości udowodnienia mu poważniejszych przestępstw kryminalnych, oskarżono go o oszustwa podatkowe.

Al Capone urodził się 17 stycznia 1899 roku w Nowym Jorku. Rodzice przyszłego gangstera byli emigrantami z Neapolu. Do Ameryki przybyli w roku 1894. Capone dosyć szybko przeniknął do przestępczego półświatka, w młodości należał do kilku gangów.

Ważną figurą chicagowskiej mafii stał się w 1925 roku, w którym to jego przełożony Johny Torrio został bardzo ciężko ranny w wyniku zamachu. Przekazał wówczas Alu Capone swój przestępczy interes w mieście i wrócił do Włoch.

Jeden z najsłynniejszych gangsterów włoskiego pochodzenia, sukcesywnie pomnażał swój majątek. Głównie poprzez nielegalny przemyt i sprzedaż alkoholu, w czasach trwającej w Ameryce prohibicji. Dzięki swoje dużej ostrożności oraz działaniom korupcyjnym, przez długi czas pozostawał nieuchwytny dla organów ścigania.

Doprowadzeniem Ala Capone przed wymiar sprawiedliwości zajął się specjalny oddział, złożony z 11 osób. Skompletował go agent federalny, Eliot Ness. Ze względu na swoją nieprzekupność, oddział nosił miano Nietykalnych. W celu zebrania załogi jak najbardziej wiarygodnych ludzi, Ness przejrzał i dokładnie przeanalizował rejestry agentów Biura Prohibicji.

Śledztwo w sprawie gangstera rozpoczęto w 1929 roku. Ostatecznie uznano Capone winnym 5 z 22 postawionych zarzutów dotyczących oszustw podatkowych. Skazano na 11 lat pozbawienia wolności. Musiał zapłacić również wysoką grzywnę i pokryć koszty procesu.

Początek swojej kary Al Capone odsiadywał w więzieniu w Atlancie, następnie w Alcatraz. Z powodu ciężkiego stanu zdrowia został przeniesiony w styczniu 1939 roku do więzienia o złagodzonym rygorze w Kalifornii. Zwolniono go w listopadzie tego samego roku.

Do końca swego życia na wolności Capone cierpiał na różne dolegliwości, podupadł również na zdrowiu psychicznym. Zmarł 25 stycznia 1947 roku w Miami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*