Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

17 października 1931 roku Al Capone został uznany za winnego postawionych mu zarzutów

17 października 1931 roku Al Capone został uznany za winnego postawionych mu zarzutów

Ze względu na brak możliwości udowodnienia mu poważniejszych przestępstw kryminalnych, oskarżono go o oszustwa podatkowe.

Al Capone urodził się 17 stycznia 1899 roku w Nowym Jorku. Rodzice przyszłego gangstera byli emigrantami z Neapolu. Do Ameryki przybyli w roku 1894. Capone dosyć szybko przeniknął do przestępczego półświatka, w młodości należał do kilku gangów. Ważną figurą chicagowskiej mafii stał się w 1925 roku, w którym to jego przełożony Johny Torrio został bardzo ciężko ranny w wyniku zamachu. Przekazał wówczas Capone swój przestępczy interes w mieście i wrócił do Włoch. Jeden z najsłynniejszych gangsterów włoskiego pochodzenia, sukcesywnie pomnażał swój majątek głównie poprzez nielegalny przemyt i sprzedaż alkoholu, w czasach trwającej w Ameryce prohibicji. Dzięki swoje dużej ostrożności oraz działaniom korupcyjnym, przez długi czas pozostawał nieuchwytny dla organów ścigania.
Doprowadzeniem Capone przed wymiar sprawiedliwości zajął się specjalny oddział złożony z 11 osób, skompletowany przez agenta federalnego Eliota Nessa. Ze względu na swoją nieprzekupność oddział nosił miano Nietykalnych. W celu zebrania załogi jak najbardziej wiarygodnych ludzi, Ness przejrzał i dokładnie przeanalizował rejestry agentów Biura Prohibicji. Śledztwo w sprawie gangstera rozpoczęto w 1929 roku. Ostatecznie uznano Capone winnym 5 z 22 postawionych zarzutów dotyczących oszustw podatkowych i skazano na 11 lat pozbawienia wolności. Musiał zapłacić również wysoką grzywnę i pokryć koszty procesu.

Początek swojej kary Capone odsiadywał w więzieniu w Atlancie, następnie w Alcatraz. Z powodu ciężkiego stanu zdrowia został przeniesiony w styczniu 1939 roku do więzienia o złagodzonym rygorze w Kalifornii. Zwolniono go w listopadzie tego samego roku. Do końca swego życia na wolności Capone cierpiał na różne dolegliwości, podupadł również na zdrowiu psychicznym. Zmarł 25 stycznia 1947 roku w Miami.

PartnerzyPrzewiń do góry