18 czerwca 1792 roku odbyła się bitwa pod Zieleńcami

Tego dnia 1792 roku odbyła się bitwa pod Zieleńcami, w której polskie oddziały pod wodzą księcia Józefa Poniatowskiego pokonały rosyjskie wojska generała Herkulesa Morkowa

Bitwa pod Zieleńcami była jednym z najważniejszych epizodów wojny polsko-rosyjskiej z 1792, znanej również jako Wojna w obronie Konstytucji 3 maja.

Rankiem 18 czerwca Morkow natknął się na korpus dowodzony przez Józefa Zajączka. Polski dowódca obsadził pagórek przy drodze Płonne – Zasław i niezwłocznie wezwał na pomoc Poniatowskiego. Rosjanie tymczasem zajęli wieś Zieleńce i rozpoczęli prowadzić z niej ogień artyleryjski, który siał zamęt w polskich oddziałach.

Przybycie księcia Józefa na pole bitwy w znacznym stopniu wpłynęło na morale żołnierzy i pozwoliło opanować chaos powstający w ich szeregach. Polacy zdołali odeprzeć Rosjan na wszystkich odcinkach, Morkow nie mogąc doczekać się wsparcia od głównych sił rosyjskich zarządził odwrót.

Bitwa pod Zieleńcami ma również bardzo ważne znaczenie w historii polskich odznaczeń wojskowych. Aby uhonorować zwycięstwo pod Zieleńcami król Stanisław August Poniatowski za namową Józefa Poniatowskiego ustanowił medal Virtuti Militari (męstwu wojskowemu).

Obraz: Po bitwie pod Zieleńcami – Wojciech Kossak

Comments are closed.