18 maja 1944 roku miało miejsce zdobycie klasztoru na Monte Cassino przez 2. Korpus Polski

Tego dnia 1944 roku 2. Korpus Polski zdobył klasztor na Monte Cassino

Zdobycie klasztoru na Monte Cassino miało miejsce 18 maja 1944 roku. W trzecim natarciu na wzgórze brały udział trzy dywizje 4. Hinduska, 2. Nowozelandzka i 78. Angielska, które nie zdobyły wzgórza. Główną siłą czwartego natarcia stanowił 2 Korpus Polski dowodzony przez Generała Władysława Andersa.

Pierwszy atak rozpoczął się 12 maja o godzinie 1:00 i przyniósł spore straty wśród atakujących ale mimo to umożliwił Brytyjczykom wyparcie Niemców z dolnej części wzgórza Klasztornego oraz miasta Cassino. Sukces odniosły również francuskie oddziały kolonialne, które złamały opór prawego skrzydła niemieckiego.

Drugi atak nastąpił 17 maja i nareszcie przyniósł przełom. Polscy żołnierze wyparli po bardzo ciężkich walkach 1. Dywizję Pancerno-Spadochronową „Hermann Göring” z zajmowanych przez nią pozycji. W nocy z 17 na 18 maja Niemcy opuścili klasztor, obawiając się okrążenia. Nad ranem zauważono na ruinach klasztoru białą flagę po czym wysłany na rozpoznanie 12. Pułk Ułanów Podolskich dowodzony przez podporucznika Kazimierza Gurbiela wkroczył do ruin klasztoru i zawiesił najpierw proporzec swojego pułku, a następnie polską flagę.

Dopiero kilka godzin później na wyraźny rozkaz generała Andersa obok polskiej flagi wywieszona została brytyjska. Tego dnia w samo południe na Monte Cassino plutonowy Emil Czech odegrał hejnał mariacki obwieszający zwycięstwo polskich żołnierzy. Pod Monte Cassino siły niemieckie wiązały Aliantów przez cztery miesiące, w walkach zginęło 54 000 żołnierzy alianckich w tym około 1000 Polaków. Niemcy podczas obrony klasztoru stracili około 20 000 żołnierzy.

(Na zdjęciu: Ruiny klasztoru na Monte Cassino.  Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*