19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim

Był to zbrojny zryw żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta pod koniec jego likwidacji przez Niemców. Do walki stanęło 1000-1500 bojowników z Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW), którzy mogli liczyć na pomoc kilkudziesięciu tysięcy cywilnych Żydów. Pomoc wojskową w postaci wyposażenia otrzymali od Polskiego Państwa Podziemnego oraz Gwardii Ludowej. Niemcy według raportu Jürgena Stroopa dziennie do stłumienia powstania używali 2090 żołnierzy. Bojownicy ŻOB i żołnierze ŻZW używali podczas walk flag polskich i żydowskich.

Straty niemieckie wyniosły 86 zabitych i 420 rannych według prasy podziemnej, a 16 zabitych i 90 rannych według raportu Stroopa te dane prawdopodobnie są zaniżone. Straty powstańców według raportu Stroopa to co najmniej 56 065 zabitych lub schwytanych, w tym cywilna ludność getta.

W czasie powstania obrońcy getta od pierwszych dni wspierani byli zbrojnie z zewnątrz przez polskie oddziały podziemia zbrojnego (zarówno AK, jak i GL). Polacy przeprowadzili kilkanaście akcji w okolicach getta przeciwko oddziałom niemieckim. Powstanie trwało 27 dni zostało stłumione 16 maja 1943 roku.

(Na zdjęciu: Odpowiedzialny za stłumienie powstania SS-Gruppenführer Jürgen Stroop stoi pośrodku i patrzy do góry, z jego lewej strony SS-Rottenführer Josef Blösche. Źródło zdjęcia: Wikipedia).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*