niepodległość Afganistanu

19 sierpnia świętują niepodległość Afganistanu

19 sierpnia Afganistan świętuje niepodległość Afganistanu i obchodzi dzień niepodległości.

19 sierpnia to święto dla Afgańczyków. Afganistan świętuje tego dnia niepodległość Afganistanu i obchodzi swój dzień niepodległości. W 1919 roku w wyniku wojny z Brytyjczykami Afgańczykom udało się odzyskać pełną niezależność w polityce zagranicznej

Afganistan w XIX wieku znalazł się pomiędzy dwoma rywalizującymi ze sobą mocarstwami – carską Rosją i imperium brytyjskim. Oba kraje rywalizowały ze sobą o strefy wpływów w Azji Środkowej, określa się to pojęciem „Wielkiej Gry”. 

Afganistan był w samym jej centrum i w konsekwencji padł ofiarą dwóch ataków brytyjskich. W wyniku drugiej wojny, został zmuszony do podporządkowania swojej polityki zagranicznej Brytyjczykom.

Po I wojnie światowej, oraz po zdobyciu władzy przez Amanullaha, w kraju nasiliły się nastroje bojowe i antybrytyjskie.

W 1919 roku Amanullah ogłosił pełną niezależność swojego kraju na scenie międzynarodowej. W meczecie w Haddzie ogłoszono świętą wojnę przeciwko Brytyjczykom. Afgańskie oddziały wkroczyły do brytyjskich Indii.

Po około miesiącu walk (od 4 maja do 3 czerwca) wstrzymano działania zbrojne, choć plemiona w Wazirystanie (terytoria brytyjskie) nadal walczyły.

W sierpniu podpisano traktat pokojowy. Brytyjczycy uznali niezależność polityczną Afganistanu, ale Afgańczycy musieli pogodzić się z granicą na Lini Duranda, która do dziś stanowi zarzewie konfliktów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*