bitwa Tępego Noża

25 listopada 1876 roku miała miejsce bitwa Tępego Noża

Tego dnia 1876 roku miała miejsce bitwa Tępego Noża

Bitwa Tępego Noża to stracie zwane inaczej bitwą nad Bates Creek, będące częścią Wojny o Góry Czarne toczonej pomiędzy siłami USA a Indianami Wielkich Równin. W jej wyniku Czejenowie utracili zdolność do prowadzenia dalszych działań zbrojnych.

Po bitwach pod Rosebud i Little Big Horn generał George Crook otrzymał posiłki i zaczął posuwać się szlakiem Bozemana zamierzając ruszyć śladem Szalonego Konia. Po otrzymaniu informacji o dużej grupie wojowników Czejenów – wysłał na terytorium Wyoming z zadaniem odszukania jej pułkownika Ranalda Mackenzie.

Mackenzie miał do dyspozycji ok. 1000 żołnierzy z drugiego, trzeciego, czwartego i piątego pułku kawalerii, oraz grupę pauniskich zwiadowców. Odnaleźli oni obóz Czejenów nad Bates Creek (dopływ rzeki Powder). Czejenowie świętowali właśnie świeżo odniesione zwycięstwo nad Szoszonami. Mackenzie zaczekał do świtu, a następnie zaatakował wojowników z wioski.

Część z nich zbiegła w mroźną prerię pozostawiając ubrania, koce i bizonie skóry. Tępy Nóż próbował stawiać zorganizowany opór i walka przeciągnęła się. Wojownicy pauniscy walczyli wyjątkowo dobrze, co w końcu zmusiło Czejenów do rezygnacji z walki i ucieczki z wioski.

Łącznie siły Mackenzie zdobyły i spaliły 173 tipi wraz z całą ich zawartością. Zdobyto też około 500 mustangów. Po stronie amerykańskiej zginął J.A. McKinney, z 4 pułku kawalerii oraz 5 żołnierzy. Bitwa praktycznie zakończyła opór Czejenów wobec armii amerykańskiej. Ludzie Tępego Noża pozostali na mroźnej prerii bez odzieży i żywności, wielu z nich zmarzło tak, że wkrótce potem poddali się. Jedynie nieliczni dotarli do obozu Szalonego Konia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*