Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

19 września 1939 roku skapitulowała Kępa Oksywska

19 września 1939 roku skapitulowała Kępa Oksywska

W dniach od 1 do 9 września oddziały Lądowej Obrony Wybrzeża pod dowództwem pułkownika Stanisława Dąbka były atakowane z powietrza i ostrzeliwane przez działa pancernika Schleswig-Holstein. Polscy żołnierze zwalczali również okręty niemieckie, które próbowały trałować Zatokę Gdańską.

10 września po ciężkich walkach w rejonie Redy i na zachodnich przedpolach Gdyni, pułkownik Dąbek zdecydował o oddaniu rejonu Gdyni i odwrocie wszystkich sił na teren Kępy Oksywskiej, której od tej pory broniło około 9 tysięcy polskich żołnierzy uzbrojonych w około 140 Ciężkich Karabinów Maszynowych, 14 moździerzy oraz 23 działa. W dniach od 10 do 19 września żołnierze stoczyli co najmniej 110 potyczek, a brak umocnień poza najprostszymi rowami strzeleckimi spowodował bardzo duże straty.

19 września po południu pułkownik Stanisław Dąbek po wyczerpaniu możliwości dalszej obrony poprowadził garstkę pozostających przy nim żołnierzy do natarcia, podczas którego został trafiony w głowę odłamkiem pocisku moździerzowego. Ranny pułkownik Dąbek odebrał sobie życie strzałem z pistoletu. Kapitulacja Kępy Oksywskiej nastąpiła o godzinie 17:00, straty polskie to 2000 zabitych i 7000 rannych żołnierzy, straty niemieckie są nieznane. Niemcy w uznaniu dla bohaterskiej obrony Kępy zezwolili na uroczysty pogrzeb pułkownika Dąbka.

PartnerzyPrzewiń do góry