Louis Gabriel Suchet

2 marca 1770 roku urodził się Louis Gabriel Suchet

Tego dnia 1770 roku urodził się Louis Gabriel Suchet

Louis Gabriel Suchet, urodzony w Lyonie francuski dowódca karierę rozpoczął w 1792r., kiedy to wstąpił do Gwardii Narodowej. Rok później spotkał Napoleona pod Tulonem i dzięki jego protekcji i względom szybko awansował – w 1799r., po odbyciu kampanii we Włoszech, był już generałem dywizji.

W kolejnych latach brał udział w wojnach z Austrią, Prusami i Rosją (1805 – 1807), gdzie odznaczył się np. podczas Austerlitz czy Pułtuskiem. W 1809 roku mianowano go dowódcą jednego z korpusów w Hiszpanii. W ciągu kilku kolejnych lat dał się poznać jako wyśmienity dowódca i można chyba śmiało powiedzieć, że był najlepszym generałem francuskim wysłanym do Hiszpanii.

Nie tylko rozbijał armie i bandy hiszpańskie, ale również bardzo dobrze ułożył sobie stosunki z miejscową ludnością. Dokonując kolejnych sukcesów militarnych nie miał problemu z buntami Hiszpanów, tak jak jego koledzy w innych regionach. Dochodziło nawet do tego, że chłopi ukrywali pojedynczych żołnierzy francuskich, żeby nie napadli ich bandyci.

W innych rejonach, np. Galicji, pojedynczy żołnierz byłby od razu okrutnie zabijany. Było to jednak efektem wielu przedsięwzięć Sucheta takich jak budowa kanału Karola V czy wymuszenie na królu Józefie zwrotu zagrabionych kosztowności z Saragossy. W międzyczasie rozbił Hiszpanów pod Leridą i zdobył Tarragonę, za co Napoleon mianował go marszałkiem (1811).

W roku kolejnym zajął Walencję i uzyskał tytuł książęcy. Jego efektowne zwycięstwa na południu nie mogły zmienić jednak ogólnej sytuacje na Półwyspie Iberyjskim i w 1813r. rozpoczął wycofywanie się do Francji. Po restauracji Burbonów uznał władzę Ludwika XVIII i został parem Francji. W 1815r. podczas stu dni Napoleona stanął po jego stronie, a po powtórnej abdykacji wycofał się z polityki i opuścił armię. Zmarł w 1826r. w Marsylii, pochowany na Pere – Lachaise.

DB
(François Séraphin Delpech, wikimedia.org)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*