2 miejsca w Polsce wśród 20 najpopularniejszych miejsc z listy UNESCO

Wielki Mur, Statua Wolności, historyczne centrum Rzymu czy zabytkowe dzielnice Stambułu – można je zobaczyć na liście 20 najpopularniejszych w Wikipedii miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znalazły się także te znajdujące się w Polsce: były nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau oraz Stare Miasto w Warszawie.

Spośród ponad tys. miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w internetowej encyklopedii Wikipedia znalazło się 20 miejsc, których hasła miały największe liczby odsłon. Spośród nich wymienić można chociażby Wielki Mur w Chinach, Nabrzeża Sekwany w Paryżu, zabytkowe sanktuarium Machu Picchu czy historyczne centrum Rzymu. Nie można zapominać także o dwóch polskich miejscach, które również znalazły się na liście najpopularniejszej „dwudziestki”, tj. byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau (jego pozostałości świadczą o warunkach, w jakich odbywało się hitlerowskie ludobójstwo) czy Starym Mieście w Warszawie (podczas Powstania Warszawskiego przeszło 85% zabudowy uległo zniszczeniu, a jego późniejsze odbudowanie jest wyjątkowym przykładem całkowitej odbudowy zabytków z XIII-XX w.).

Wszystkie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowią wspólne dobro ludzkości, które wyróżnia „najwyższa powszechna wartość”: na chwilę obecną znajduje się na niej ok. 1100 obiektów ze 167 państw, z czego 15 to polskie obiekty. Sama organizacja w roku 1945 i zajmuje się koordynowaniem działań służących rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej i naukowej. Jej jednym z podstawowych celów jest aktywizacja rządów państw i społeczności lokalnych dla idei ochrony kulturalnego i naturalnego dziedzictwa.

Źródła: dzieje.pl, kurier.pap.pl

Fot.: Stare Miasto w Warszawie (domena publiczna)

Agata Śródkowska 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*