20 grudnia 1919 roku założono PZPN

Tego dnia 1919 roku założono PZPN, Polski Związek Piłki Nożnej

PZPN Polski Związek Piłki Nożnej założono w Warszawie. W zjeździe delegatów uczestniczyli przedstawiciele trzydziestu jeden klubów piłkarskich, między innymi Warty Poznań, Polonii Warszawa, ŁKS-u, aż trzech drużyn ze Lwowa (Czarnych, Lechii i słynnej Pogoni) oraz Wisły i Cracovii, dwóch klubów z Krakowa.

Gremium na prezesa związku wybrało Edwarda Cetnarowskiego, ówczesnego prezesa Cracovii i jednego z założycieli “Przeglądu Sportowego”, do dziś najpopularniejszego sportowego tytułu prasowego w Polsce. Działacze określili także regulamin przyszłorocznych mistrzostw kraju, które jednak, także z powodu wojny z bolszewikami, nie zostały dokończone.

Mistrza wyłoniono dopiero w 1921 roku. Do turnieju finałowego przystąpiło pięć drużyn: Cracovia, Warta Poznań, Łódzki Klub Sportowy, Pogoń Lwów i Polonia Warszawa. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Krakowa, wygrywając siedem z ośmiu meczów, zaledwie jeden remisując. W barwach Cracovii szalał wtedy legendarny Józef Kałuża, król strzelców całych rozgrywek.

Na uwagę zasługuje zainteresowanie, jakim już wtedy cieszył się futbol. Mecz otwarcia turnieju finałowego mistrzostw polski pomiędzy Cracovią a Pogonią Lwów zgromadził aż 10 000 kibiców, którzy na widowisko sportowe zjechali się z całego kraju. Na liczne wsparcie, bo w postaci pięciuset kibiców, mogła liczyć Pogoń, co jednak nie przeszkodziło gospodarzom wygrać mecz dwa do zera.

Cosezonowe zmagania o mistrzostwo kraju w piłce nożnej z oczywistych względów przerwała II wojna światowa. Przed wojną, poza Cracovią, po tytuł mistrza polski sięgały jeszcze Pogoń Lwów, Wisła Kraków, Garbarnia Kraków, Warta Poznań i Ruch Chorzów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*