Tego dnia 1942 roku utworzono Narodowe Siły Zbrojne
Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) były konspiracyjną organizacją wojskową związana z polskim obozem narodowym. NSZ działał podczas II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Po Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich była największa formacją polityczno-wojskową podczas okupacji.
NSZ liczył od 80 000 do 100 000 ludzi. Organizacja walczyła z Niemcami, zwalczała partyzantkę komunistyczną i sowiecką oraz bandy rabunkowe. Komenda Główna NSZ występowała przeciwko powstaniu w Warszawie, jako koncepcji bez szans na zwycięstwo. Mimo to, po wybuchu powstania wszystkie odziały NSZ, jakie udało się sformować, wzięły w nim udział.
Proces formowania NSZ rozpoczął się od lipca 1942 roku lecz 20 września organizacja powstała formalnie. Wtedy pierwszy Komendant Główny NSZ pułkownik Ignacy Oziewicz „Czesław” wydał rozkaz nr 1/42, w którym zawiadamiał o objęciu powyższej funkcji.
NSZ powstał w wyniku połączenia Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy oraz część Narodowej Organizacji Wojskowej, która nie podporządkowała się umowie scaleniowej z Armią Krajową. W skład NSZ weszły również mniejsze organizacje o charakterze narodowym takie jak:
- Narodowo-Ludowa Organizacja Wojskowa,
- Polski Obóz Narodowo-Syndykalistyczny,
- Zakon Odrodzenia Polski,
- Zbrojne Pogotowie Narodu,
- Legion Unii Narodów Słowiańskich,
- Narodowa Konspiracja Niepodległości,
oraz częściowo:
- Konfederacja Zbrojna,
- Organizacja Wojskowa „Wilki”,
- Bojowa Organizacja „Wschód”,
- Polska Organizacja Zbrojna,
- Polskie Wojska Unijne,
- Korpus Obrońców Polski,
- Załoga Partyzantów Wojskowych,
- Związek Kobiet Czynu,
- Młody Nurt.
Do NSZ przeszła również część lokalnych struktur AK, zwłaszcza na północnym Mazowszu i w Białostockiem.
W 1944 roku większa część oddziałów NSZ została podporządkowana NOW i został przekształcona w Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW). Które prowadziło działania zbrojne przeciw NKWD, KBW, UB i UPA. W 1947 roku doszło do rozbicia większości grup NZW, nieliczne oddziały działały jeszcze do połowy lat 50.