21 czerwca 1305 roku Wacław III Czeski został królem Polski

Tego dnia 1305 roku Wacław III Czeski został królem Polski

Wacław III Czeski urodził się 6 października 1289 roku. Wywodzi się z dynastii Przemyślidów. Był królem Węgier w latach 1301-1305 jako Władysław V, królem Czech w latach 1305-1306, tytularnym władcą Polski w latach 1305-1306.

Był synem króla Wacława II i po jego śmierci przejął polską koronę, miał wówczas 16 lat. Otoczony czyhającymi na błąd wrogami, rządy rozpoczął od odsunięcia od władzy doradców ojca. Rządy młodego króla są postrzegane przez historyków negatywnie.

Czyni się młodego, wykształconego władcę odpowiedzialnym za upadek imperium ojca, nie zwracając uwagi na to, że już za życia Wacława II niezwykle agresywna polityka spowodowała izolację polityczną Przemyślidów. 

Po roku panowania na polskim tronie, w wieku 17 lat został zamordowany z rąk najemnego niemieckiego żołnierza – Konrada z Botenštejnu, zadał on królowi trzy ciosy sztyletem. Nigdy nie dowiedziano się na czyje zlecenie działał morderca, gdyż ten natychmiast po schwytaniu został zabity.

Oskarżenia były kierowane w kierunku króla niemieckiego Albrechta Habsburga, Władysława Łokietka, czy też odsuniętych od władzy możnych czeskich, jednak prawda na zawsze pozostanie tajemnicą, gdyż wszelkie ślady zostały skutecznie zatarte w skutek rabunku, jakiego dopuścili się żołnierze na wieść o śmierci króla.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*