21 maja 1471 roku zmarł król Anglii Henryk VI

Tego dnia 1471 roku w niejasnych okolicznościach zmarł król Anglii Henryk VI

Henryk VI miał ledwie 8 miesięcy, gdy jego ojciec – Henryk V zmarł. Anglia była wówczas u szczytu potęgi. Zmarły król zdążył za życia pokonać Francuzów i otrzymać od nich przyrzeczenie korony. Nagła zmiana na angielskim tronie pokrzyżowała jednak plany podwójnej monarchii.

Pasmo sukcesów się skończyło, mimo iż w 1431 roku, po raz jedyny w historii, udało się angielskiemu monarsze zdobyć upragnioną koronę Francji (koronacja odbyła się jednak w Paryżu, a nie w Reims). Ostateczna porażka w wojnie stuletniej w roku 1453 całkowicie zdestabilizowała sytuację w kraju. Wielu możnych uznało, że król jest niezdolny do sprawowania władzy, zarzucano mu nie tylko nieudolność, ale i szaleństwo, które miał odziedziczyć po swoim francuskim dziadku.

Na czele buntu stanął Ryszard książę Yorku, tak rozpoczęła się w Anglii wojna domowa zwana Wojną Dwóch Róż. W jej efekcie król stał się marionetką w rękach walczących stron. Kilkakrotnie trafiał do niewoli, a po uwolnieniu wracał na tron. Gdy ostatecznie syn Ryszarda, Edward IV zdobył koronę postanowił pozbyć się zagrożenia ze strony Lancasterów, rozkazując zabić Henryka. Tak przynajmniej się przypuszcza, gdyż oficjalnie uznano, że zmarł on z melancholii, po śmierci swego (domniemanego) syna.

Zdj. Wikimedia Commons

Comments are closed.