Józef Kuraś ps. „Ogień”

22 lutego 1947 roku zmarł Józef Kuraś „Ogień”

Tego dnia 1947 roku w Nowym Targu, zmarł w wyniku postrzału mjr. Józef Kuraś „Ogień”

Józef Kuraś „Ogień” we wrześniu 1939 roku walczył w szeregach 1 pułku Strzelców Podhalańskich. Podczas okupacji kontynuował walkę w Służbie Zwycięstwu Polski, potem w Konfederacji Tatrzańskiej i Batalionach Chłopskich. W 1943 r. Niemcy zastrzelili jego żonę, synka i ojca, później podpalili dom. Od tego czasu używał pseudonimu „Ogień”.

Po zajęciu Podhala przez Armię Czerwoną, rozpoczął na polecenie Stronnictwa Ludowego tworzenie lokalnych struktur aparatu bezpieczeństwa. W marcu 1945 r. został kierownikiem Urzędu Bezpieczeństwa w Nowym Targu, ale już trzy tygodnie później, zagrożony aresztowaniem, wrócił do partyzantki, tworząc samodzielny Oddział Partyzancki „Błyskawica”. Oddział ten cieszył się szerokim poparciem ludności wiejskiej.

Zerknij też tu: 18 sierpnia 1946 roku miało miejsce rozbicie więzienia św. Michała przez żołnierzy J. Kurasia „Ognia”

Toczył walki z formacjami UB i NKWD, likwidował kolaborantów i przestępców oraz atakował instytucje państwowe. Mimo licznych obław oddział Kurasia pozostawał nieuchwytny, a w szczytowym okresie rozwoju (na przełomie lat 1945/46) liczył około 500 żołnierzy, którzy skutecznie paraliżowali działalność „władzy ludowej” na Podhalu. O sile „Ognia” świadczy fakt, że kiedy 21 kwietnia 1946 r., ubezpieczani przez 200 partyzantów, brał ślub z Czesławą Polaczyk, a następnie wyprawiał huczne wesele, UB nie odważyło się zaatakować.

Koniec nastąpił 21 lutego 1947 roku we wsi Ostrowsko pod Nowym Targiem Ogień i kilku partyzantów zostali otoczeni przez oddziały Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Ogień” po zaciętej walce i próbie wydostania się z okrążenia próbował popełnić samobójstwo. Zmarł następnego dnia w szpitalu miał 32 lata.

2 komentarze

  1. Rafał Szczerbiński

    Bohater walki o wyzwolenie Polski , należało by zrobić film fabularny ukazujący walkę tego patrioty by przybliżyć jego sylwetkę młodemu pokoleniu.

  2. Jeszcze polska nie zginela póki o takich ludziach ppamietamy