Zmarł „Zaporczyk” Marian Chmielewski ps. „Pomidor”

9 grudnia 2018 r., w wieku 90 lat zmarł Marian Chmielewski „Pomidor” – żołnierz Zgrupowania Oddziałów DSZ-WiN mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Marian Chmielewski urodził się w 1928 r. w Ożarowie koło Lublina. Podczas wojny służył w słynnym oddziale dyspozycyjnym Kedywu AK mjr  Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Po wkroczeniu sowietów na teren Polski, nie złożył broni i dalej działał w konspiracji w oddziale dowodzonym przez Aleksandra Sochalskiego ps. „Duch”, jednego z podkomendnych Zapory, walczącego z siłami bezpieczeństwa.

W 1946 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i w 1947 r. wyrokiem sądu Wojskowego Rejonowego Sądu w Lublinie skazany na 15 lat więzienia za działalność partyzancką oraz posiadanie broni. W 1951 r., ponownie stanął przed sądem, by tym razem zostać skazanym na dodatkowe 15 lat więzienia za udział w zabójstwach, m.in. członka PPR.
Na wolność wyszedł w 1956 r. na mocy amnestii. W 1991 roku podczas postępowania rehabilitacyjnego, został przez sąd w Lublinie oczyszczony z zarzutów, gdyż jego czyny były związane z działalnością na rzecz niepodległego państwa Polskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 13 grudnia 2018 r. o godz. 11:00 na cmentarzu na Majdanku w Lublinie.

Źródło: zaporczycy.com.pl
Fot. zaporczycy.com.pl

Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*