Tego dnia 1946 roku miało miejsce rozbicie więzienia św. Michała w Krakowie przez żołnierzy Józefa Kurasia „Ognia”. Więzienie zostało opanowane
Rozbicie więzienia św. Michała w Krakowie miało miejsce w sierpniu 1946 roku. Dokonali tego żołnierze Józefa Kurasa „Ognia”. Nie oddali przy tym ani jednego strzału.
W akcji brali udział partyzanci VI krakowskiej kompanii Zgrupowania „Ognia”, którymi dowodził Jan Janusz ps. „Siekiera”. Celem akcji było więzienie św. Michała w Krakowie przy ul Senackiej i Poselskiej w centrum miasta (dziś Muzeum Archeologiczne).
Żołnierze wyruszyli ze swojej siedziby, która mieściła się w dawnym Składzie Solnym w Podgórzu nad Wisłą, gdzie przechowywana była broń i samochód. Rozbicie więzienia odbyło się w biały dzień, we współdziałaniu z dwoma strażnikami, którzy dostarczyli więźniom broń.
Akcję wewnątrz więzienia organizował żołnierz AK – Bolesław Pronobis „Ikar”. Dzięki broni, dostarczonej przez współpracującą z „Ikarem” strażniczkę więzienia, Irenę Odrzywołek, więźniowie rozbroili strażników i bez żadnego wystrzału opanowali niemal całe więzienie.
Uwolniono 64 osoby związane z podziemiem niepodległościowym. Większość z nich rozbiegła się po mieście, natomiast około 30 osób odjechało postawioną ciężarówką w kierunku Miechowa, mijając gmach Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Placu Inwalidów.
Zerknij na inny wpis z kalendarium związany z tym: 22 lutego 1947 roku w Nowym Targu, zmarł w wyniku postrzału mjr. Józef Kuraś ps. „Ogień”